Autor fotografie: Gerald Simmons / Flickr|Popisek: Nukleární výbuch
Vzhledem ke stále se zhoršující globální bezpečnostní situaci se Soul obává o svou bezpečnost ve stínu svého souseda, který vlastní jaderné zbraně. Zbývajících řešení moc není.
Severní Korea provedla svůj první test jaderné zbraně před dvaceti lety. Jednalo se o podzemní výbuch, který byl seismicky zaznamenán. Aktuálně není zcela jasné, kde se severokorejský jaderný program nachází, ale to, že země patří mezi jaderné velmoci je bráno jako fakt. Navíc aktuálně roste další problém a tím je spolupráce Kim Čong-una s Putinem. Pchjongjang poskytuje agresorovi na Ukrajině obrovské množství munice a zcela jistě to není zadarmo. Obecně se předpokládá, že poskytovány jsou především technologie, zřejmě i jaderné.
Čína jaderným ohrožením pro Jižní Koreu
Aktuálně se odhaduje, že také Peking má kromě Severní Koreje zhruba pět set jaderných hlavic a intenzivně vyrábí další. Snaha Číny dorovnat se USA a Rusku z hlediska jaderného odstrašení je naprosto zjevná a nadále pokračuje. Jenže stále užší spojenectví mezi Pekingem a Kremlem má výraznější globální vliv, který se o to silněji projevuje právě ve východní Asii. Deklamované přátelství Ruska se Severní Koreou na jedné straně a Čínou na druhé vytváří velký tlak právě na Jižní Koreu, která je v této globální situaci nucena řešit svou bezpečnost intenzivněji. Po tomto kroku prakticky volá i samotné obyvatelstvo, které cítí ohrožení.
Podle serveru 1945 by jaderné ozbrojení podporovalo v Jižní Koreji 75 % obyvatelstva. To je velmi vysoké číslo, na které pochopitelně slyší tamní politici. Již minulý rok prezident Jun Sok-jol podle NK News varoval, že vojenský jaderný program je jednou z možností, které jsou na stole. K podobné rétorice se ovšem připojují i další silné strany politického spektra. USA byly velmi překvapené a znovu zdůraznily závazek bránit Jižní Koreu v případě napadení. To se projevuje častějšími návštěvami amerických jaderných útočných ponorek v jihokorejských přístavech.
Jenže Soul a jeho obyvatelstvo si také velice dobře uvědomuje rozjitřenou mezinárodní situaci, kdy se Washington z jedné strany silně angažuje v konfliktu na Ukrajině rozsáhlou vojenskou, humanitární a zřejmě i zpravodajskou pomocí a z druhé strany vytrvale řeší rostoucí napětí s Čínou. Jihokorejci si velmi dobře uvědomují, že za určité konstelace by žádnou pomoc v případě napadení ze strany Severní Koreje nemuseli dostat. Koneckonců Američané či Britové demonstrují svojí sílu především v Jihočínském moři v podobě prezence svých letadlových lodí jako Queen Elizabeth nebo třeba nejnovějšího amerického plavidla Gerald R. Ford.
Jižní Korea jako jaderná velmoc
Soul ovšem nepotřebuje odradit jen gigantickou severokorejskou armádu čítající milion mužů, ale právě i Čínu, která je nadále nejbližším spojencem Pchojngjangu a moc se jí nelíbí angažovanost Ruska. Jihokorejští politici však čelí ještě dalšímu problému a tím je demografický propad. V zemi nadále platí branná povinnost, ale počet branců zásadním způsobem klesá. O to přitažlivější je proto potenciální pořízení jaderných zbraní. Nutno podotknout, že při vysoce sofistikovaném inženýrství v Jižní Koreji by to nebyl až tak velký problém. Země by na to technologicky i finančně nepochybně měla.
Nabízí se i otázka skutečné politické vůle USA pomoci. Pchjongjang je přeci jen až terciární hrozba a Donald Trump již v minulosti naznačil, že jihokorejské jaderné zbraně by mohly být účinným odstrašujícím prostředkem proti Severní Koreji. Jenže takováto záležitost by měla mnohem hlubší důsledky, protože se Soulem jako hrozbou by najednou musela počítat i Čína a ve svých důsledcích i Rusko. Američané navíc historicky své spojence v případě potřeby podpořili při budování jaderného arzenálu. Francie a Velká Británie jsou toho jasným důkazem, jelikož rychlost jejich etablování se mezi jaderné velmoci byla závratná a pochopitelně umožněná americkou podporou.
Ve finále by konstrukce jaderných zbraní v Jižní Koreji mohla mít v USA velmi širokou podporu a ze strategického hlediska by se jednalo o zásadní průlom ve východní Asii, protože Soul prostě je a bude prozápadní. Úvahy jihokorejských politiků o pořízení nukleárních zbraní nejsou jen plácnutím do vody a je docela dobře možné, že ve střednědobém horizontu přibude na planetě další jaderná velmoc.