Popisek: Korejský vojenský vrtulník KAI KUH-1 Surion
Jižní Korea nabízí Česku dostavbu jaderných elektráren nebo vojenské vrtulníky. Česká republika by v zemi mohla naopak uspět při dodávkách vyspělých technologií, jako jsou třeba nanotechnologie. Předseda vlády Bohuslav Sobotka (ČSSD) a jihokorejská prezidentka Pak Kun-hje dnes podepsali dvouletý akční plán spolupráce v průmyslu, kultuře a také politice a bezpečnosti.
Potvrdili tím strategické partnerství, které obě země uzavřely při únorové návštěvě premiéra Sobotky v Koreji v únoru letošního roku. S prezidentkou Pak se setkal také prezident Miloš Zeman. Za přítomnosti obou státníků bylo podepsáno několik memorand, která mají usnadnit spolupráci ve vědě, kultuře, zdravotnictví a průmyslu. Zeman vyslovil víru ve znovusjednocení Jižní a Severní Koreje.Český prezident uvedl, že Česko by mohlo na korejský trh dodávat například elektronové mikroskopy. Věří také v uplatnění dalších českých výrobků. Prezidentka dodala, že spolupráce Česka a Koreje by se mohla prohloubit v oblasti investic, jaderné energie, obranného průmyslu a také vědy a výzkumu.
Hlavy obou států se shodly, že Česká republika hraje konstruktivní roli ve snaze o mírové sjednocení Jižní a Severní Koreje. Zeman v této souvislosti poznamenal, že Česká republika zachovala na území Severní Koreje svou ambasádu na přání Jihokorejců. Prezidentka řekla, že Česko by mohlo k hladkému průběhu sjednocení přispět i vlastními zkušenostmi. Zeman i Pak společně také odsoudili zločiny teroristů z poslední doby.
Po setkání mezi čtyřma očima následovalo jednání národních delegací za účasti členů vlády, krátce po poledni pak zástupci obou zemí podepsali dokumenty o spolupráci ve vědě, kultuře, zdravotnictví a průmyslu. Obsahem memoranda, které spadá do gesce vicepremiéra pro vědu Pavla Bělobrádka (KDU-ČSL), je spolupráce v oblasti informatiky a komunikačních technologií.
"V ICT si s Koreou máme co nabídnout, spolupracovat chceme například na vývoji nových digitálních řešení a služeb, satelitní komunikace nebo ochraně dat a kybernetické bezpečnosti," komentoval podpis memoranda Bělobrádek.
Na včerejším česko-korejském podnikatelském semináři prezidentka uvedla, že Česko, ve kterém se nachází více než 20 korejských podniků, se stalo centrálním odrazovým můstkem pro další pronikání korejských firem na evropský trh. České republice se naopak díky korejským investicím daří zvyšovat ekonomický růst a snižovat nezaměstnanost. Zdůraznila význam přímého spojení mezi Soulem a Prahou. Dosavadní vzájemný obchod založený především na automobilové a strojní výrobě musí být podle ní posílen zvýšením vzájemné spolupráce spočívající v dodávkách komponentů nebo v rozšiřování obchodních sítí. Musí se také zvýšit spolupráce v oblastech s vysokou přidanou hodnotou, dodala.
Prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý na podnikatelském fóru řekl, že české firmy mohou na náročném korejském trhu uspět zejména ve třech oblastech.
"Je to energetika, tam je to dáno zkušenostmi z oblasti jaderné energetiky, kterou Korea hodně rozvíjí. Korejci ale mají také zájem spojovat naše zkušenosti z oblasti vědy, vývoje a aplikace poznatků do praxe s jejich zkušenostmi, a třetí je oblast nanotechnologií, protože česká výzkumná pracoviště dosáhla v posledních letech výborných výsledků, a v Koreji je o ně zájem," řekl Dlouhý.
Setkání podnikatelů se účastnili zástupci více než 200 českých a korejských firem. Společnosti z Jižní Koreje do Česka podle CzechInvestu zatím v 29 projektech investovaly přes 76 miliard korun, díky kterým podle agentury vzniklo či do budoucna vznikne téměř 12 000 nových pracovních míst. Korea je třetím největším zahraničním investorem v Česku po Německu a Japonsku. Mezi největší korejské investice v Česku z poslední doby patří Nexen Tire a Hyundai Mobis.
Zdroj: ČTK