John Kerry se setkal s bangladéšskou premiérkou. Hovořili o sílícím vlivu islamistů v Bangladéši

John Kerry se setkal s bangladéšskou premiérkou. Hovořili o sílícím vlivu islamistů v Bangladéši
Autor fotografie: redakční databáze|Popisek: Bangladéš
30 / 08 / 2016, 10:00

V pondělí navštívil Bangladéš ministr zahraničí John Kerry, aby zde jednal s premiérkou Hasínou Vadžídovou. Hlavním tématem byl především vliv domácích islamistů, kteří za poslední rok bezdůvodně zavraždili několik lidí.

Oba politikové se shodli na tom, že posílí v nadcházejícím čase vzájemnou bezpečnostní spolupráci. Tu zohledňují především kvůli zvýšené aktivitě islamistů v Bangladéši. Kerry prohlásil před novináři, že obě země souhlasily s tím, že je nyní nutná těsnější a provázanější spolupráce mezi tajnými službami USA a Bangladéše.

Kerry je také přesvědčen, že právě Islámský stát je napojen na džihádisty v Bangladéši a probíhá mezi nimi koordinovaná spolupráce. Zároveň americký ministr zahraničí řekl, že bude těsněji spolupracovat s Bangladéšem a ostatními partnerskými státy na porážce teroristických hrozeb, a na důslednějším monitoringu islamistických bojůvek v Bangladéši.

S tím vyslovila souhlas i Vadžídová, která vyhlásila v červnu tohoto roku kampaň na potírání islamisického nebezpečí v Bangladéši. V rámci této kampaně bylo zatčeno v první vlně 1600 lidí.

Součástí Kerryho devítihodinové mise v Bangladéši bylo také setkání s místními opozičními lídry, na americké ambasádě, s nimiž mimo jiné konzultoval bezpečnostní, ekonomická a lidskoprávní témata.

 

Zdroj: aljazeera.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.