Johnson: Útok na syrský chemický program byl zcela správná věc

Johnson: Útok na syrský chemický program byl zcela správná věc
Autor fotografie: flickr.com (CC BY-ND 2.0) |Popisek: Boris Johnson
16 / 04 / 2018, 11:45

Útok, který USA, Francie a Británie podnikly v sobotu ráno na zařízení související se syrským programem chemických zbraní, byl zcela správnou věcí, řekl britský ministr zahraničí Boris Johnson. Při příchodu na jednání se svými kolegy z EU v Lucembursku upozornil, že v Sýrii zašla příliš daleko "eroze stoletého tabu" na používání chemických zbraní.

Poslední dění v Sýrii i širší souvislosti roky trvajícího syrského konfliktu jsou klíčovým tématem dnešní ministerské schůzky. Jak při příchodu zdůraznila šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová Evropská unie dál podporuje snahy OSN a jejího zmocněnce pro Sýrii Staffana de Mistury o nalezení politického řešení krize.

 

Johnson před novináři upozornil, že cílem vojenské akce nebyla snaha změnit průběh války v Sýrii, dosáhnout změny režimu či se zbavit syrského prezidenta Bašára Asada. "Obávám se, že syrská válka bude svým strašným, nešťastným způsobem pokračovat dál," prohlásil.

Jednalo se podle něj o vyjádření faktu, že svět má dost opakovaného používání chemických zbraní. Britský ministr také ocenil silnou mezinárodní podporu, které se akci trojice zemí dostalo.

Od rána v Lucemburku jednají diplomaté členských zemí, kteří upravují připravené závěry ministerské schůzky. Šéfové diplomacií evropského bloku dnes dají jasně najevo, že hlavní odpovědnost za katastrofální situaci a utrpení Syřanů nese režim prezidenta Bašára Asada. Ministři by také měli co nejostřeji odsoudit útoky na civilisty a civilní infrastrukturu, nemocnice a školy.

Mogheriniová také připomněla dárcovskou konferenci k Sýrii, která se v Bruselu za účasti desítek delegací uskuteční příští týden. Také ta bude podle ní příležitostí k novému nastartování politických rozhovorů o budoucnosti Sýrie. Unie svou podporu poválečné obnovy země podmiňuje věrohodnými a trvalými politickými změnami.

"Měli bychom dál tlačit na řešení prostřednictvím OSN," upozornil také nizozemský ministr zahraničí Stef Blok. Prvním krokem je podle něj příměří a možnost přístupu humanitárních pracovníků a pomoci.

"Přes napětí ve vztazích s Ruskem je třeba se o to snažit. Politické řešení je jediné možné," podotkl. Podobně se vyjádřil i lucemburský ministr Jean Asselborn. Německý ministr Heiko Maas považuje za důležité, že po sobotních útocích nenastala eskalace konfliktu. Zároveň se také vyslovil pro politické řešení syrské krize.

 

Nepřehlédněte na Security magazínu:  Historie - vnímáme dějiny v souvislostech a nadhledem. Sledujte nejdůležitější okamžiky historie. S námi víte více

 

Zdroj: ČTK

Tagy článku

-->