Jordánsko: Toto je třetí světová válka

Jordánsko: Toto je třetí světová válka
Autor fotografie: News Source|Popisek: jordan air force bombing ISIS
06 / 02 / 2015, 12:45

6. 2. 2015 / Jordánské letectvo v odvetě za zavražděného pilota ve čtvrtek zaútočilo na cíle v Islámském státu (IS). Podle ministra zahraničí Násira Džúdího jde o globální válku a Jordánsko hodlá do bojů s teroristy IS nasadit i pozemní síly.

Jordánsko se bezprostředně po uveřejnění záběrů upálení svého letce Maáze Kasásby ozbrojenci IS nechalo slyšet, že smrt svého hrdiny pomstí. Ve čtvrtek jordánská letadla podnikla nálety na cíle v IS. Zaměřili se na výcviková střediska a sklady zbraní a střeliva. Podle oficiálních informací byly cíle zcela zničeny a všechna letadla se bezpečně vrátila do svých základen. Mise byla pojmenován "Mučedník Maáz." Státní televize odvysílala exkluzivní záběry válečných letadel útočících na neznámé pozice IS v Sýrii. „To je jen začátek a dozvíte se, kdo jsou Jordánci," uvedla armáda v prohlášení ve státní televizi.

Ministr zahraničí Násir Džudí v rozhovoru pro CNN zdůraznil, že nálety znamenají jen počátek odvety jordánského národa za smrt svého pilota, ale nikoli počátek boje proti terorismu, proti kterému Jordánsko bojuje několik let. V emotivním projevu zdůraznil, že Jordánsko hodlá IS udělit lekci a zničit teroristy. „Pokud zde byly nějaké pochybnosti, že tito teroristé jsou brutální vrazi a barbaři, tak tyto pochybnosti jsou vyvráceny. Pokud zde byly pochybnosti, zda tato organizace má nebo nemá co dočinění s jakýmkoli náboženstvím na této planetě, pak jsou vyvráceny. Nyní víme, kdo přesně jsou tito nepřátelé a půjdeme po nich“, řekl ministr. Podle něj je země sjednocena v postupu proti IS a hodlá i nadále intenzivně spolupracovat se spojenci. „Je to svého třetí světová válka a jednoznačně to je globální válka,“ dodal Judeh. Připustil také, že Jordánsko nezůstane pouze o leteckých útoků, ale že si uvědomuje nutnost bojovat ze země.

Jordánsko je jednou z mála zemí na Blízkém východě, která se účastní mise vedené USA a spojenci proti IS. Letecké útoky s přestávkami pokračují v Sýrii nedaleko Hasaka, což je zhruba 240 km severovýchodně od hlavního města IS Raqqa. Podle zpráv bylo zabito asi deset ozbrojenců.

Král Abdulah navštívil rodinu upáleného pilota a také velitelství ozbrojených sil. Vyslovil důvěru v připravenost jordánských vojsk a dostal nejnovější informace o náletech.

 

Zdroj: CNN

Psali jsme také:

Hrozí další světová válka?

Imám vyzval k zabití a ukřižování teroristů

IS: Butiky a kosmetické salony jsou dílem ďábla

 

 

 

 

Tagy článku