Jordánský generál navrhuje přemístit syrské uprchlíky do Saudské Arábie

Jordánský generál navrhuje přemístit syrské uprchlíky do Saudské Arábie
Autor fotografie: YouTube|Popisek: Uprchlický tábor v Zatari
10 / 07 / 2015, 08:45

Zatímco se ministři členských zemí EU opět nedohodli na řešení situace kolem přijímání uprchlíků, Jordánsko s Izraelem uvažují o vybudování bezpečnostního koridoru do Saúdské Arábie a tam všechny uprchlíky odeslat.

Ministři vnitra členských zemí Evropské unie se opět nedokázali shodnout, jak si unijní státy v příštích dvou letech rozdělí 40.000 žadatelů o azyl z Itálie a Řecka. Ministr zahraničí a pro záležitosti přistěhovalců předsednického Lucemburska Jean Asselborn je ale přesvědčen, že dohody se podaří dosáhnout na dalším jednání 20. července. Český zástupce na neformální schůzce, ministr vnitra Milan Chovanec novinářům řekl, že Praha chce znát, co Evropská unie pro zastavení migrační vlny systémově udělá v příštích měsících a letech. Podle informací ČTK do potřebného počtu 40.000 v této chvíli chybí ze strany členských zemí slib přijmout okolo 13.000 osob. Některé státy daly najevo, že by se na celém plánu nejraději nepodílely vůbec. Podobné zprávy ale na závěrečné tiskové konferenci Asselborn zlehčoval s tím, že rozpory se 20. července podaří překonat "za dvě, tři hodiny". Připustil ale, že diskuse byla složitá. Naopak Velká Británie odmítá jakékoliv diskuze o možnosti přijímání uprchlíků. Jedním z dopadů tohoto rozhodnutí je zřejmě i situace na francouzsko britských hranicích, v přístavu Calais.

Izrael a Jordánsko se obávají imigrační vlny a zvažují plán

Na bezpečnostní konferenci, která se konala minulý týden v Izraeli představil "šílený plán", jak jej sám nazval, bývalý jordánský armádní generál a šéf rozvědky Mansour Abu Rashid. Ten navrhuje otevřít  bezpečnostní koridor, kterým by se syrští uprchlíci dostali přes Jordánsko do Saúdské Arábie.

"Navrhuji otevřít koridor od syrských hranic až do Saúdské Arábie a nechat Saúdskou Arábii, ať si vyřeší problém s uprchlíky" uvedl generál Abu Rashid. "Saudští Arabové mají hodně peněz. Mají hodně ropy. Mají prázdný prostor, a také mají dost pitné vody. Ať řeší problém místo toho, abychom v Jordánsku stavěli uprchlické tábory." Jeho návrh vyvolal bouřlivý potlesk na dvoudenní konferenci, jejímiž účasrníky byli většinou izraelští zpravodajci. 

Generál Abu Rashid uvedl, že Jordánsko má pro Izrael strategický význam . "Jordánsko je stabilní, a pokud bude stabilní Jordánsko, bude stabilní celá oblast, včetně Izraele. Pokud bude Jordánsko ohroženo jinými státy nebo nestátními aktéry,  nebude bezpečná celá oblat." 

Varoval před expanzí islámského státu a uvedl, že Izrael bude pravděpodobně čelit vlně uprchlíků, kteří se budou pokoučet překročit jeho hranice. V současnosti má stát Izrael nejnižší míru přijetí uprchlíků. Izrael přijal velmi přísná opatření pro uprchlíky a žadatele o azyl, považuje je za "agenty" a chce zabránit "ředění preferovaného demografického složení židovského státu".

"Pokud si vzpomínáte, před několika lety, 50.000 Afričanů proniklo z Afriky přes Sinaj až do Izraele a nyní s těmito uprchlíky máte problém," řekl generál, s odkazem na súdánské a eritrejské žadatele o azyl, kteří živoří v izraelských vazebních zařízeních nebo jsou deportováni. "Obávám se, že jednoho dne k nám islámský stát vnikne přes moře, aby se dostal k saudskoarabským hranicím i dál na pobřeží Rudého moře." Vyzval Izrael, Jordánsko, Egypt i Saudskou Arábii, aby společně vypracovali návrh, jak zabránit pronikání IS do této oblasti.

General Abu Rashid zmínil i situaci v uprchlickém táboře v Zatari v blízkosti syrských hranic (založen v roce 2012 pro Syřany prchající před občanskou válkou, kapacita 80 000 uprchlíků). Upozornil, že uprchlíci se chovají násilně a agresívně, nemají rádi "blond vlasy" a opakují, že bílí návštěvníci nebudou vítáni. Druhý tábor pro uprchlíky v Azraqu (založen v roce 2014, kapacita 20 000 uprchlíků) je naopak jedním z nejlépe naplánovaných uprchlických táborů na světě, protože uprchlíkům nabízí  pocit důstojnosti a sebeurčení."

Uprchlický tábor v Zatari, YouTube, PBS NewsHour 

Uprchlický tábor v Azraqu, YouTube, Úřad Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR)

Zdroj: mondoweiss.net

Tagy článku