Jordánský policista zastřelil americké instruktory v tréninkovém středisku v Ammánu

Jordánský policista zastřelil americké instruktory v tréninkovém středisku v Ammánu
Autor fotografie: SGT Zachary Mott|Popisek: Společné cvičení , Eager Lion 2013 US Army a jordánské armády 12. června 2013, v Zarqa, Jordánsko
10 / 11 / 2015, 15:45

AKTUALIZOVÁNO / Jordánský policista zabil ve výcvikovém středisku celkem pět lidí, z toho tři zahraniční instruktory.

Ammán 10. listopadu (ČTK) - Pondělní střelba ve výcvikovém středisku u Ammánu se odehrála v místní jídelně, uvedl dnes jordánský vládní mluvčí. Jordánský útočník tam zastřelil pět lidí, včetně dvou amerických instruktorů a jednoho pocházejícího z Jihoafrické republiky. O život přišli rovněž dva Jordánci, kteří pracovali jako tlumočníci, uvedla agentura AP s odvoláním na jordánské bezpečnostní zdroje. Jeden z nich bude pohřeb již dnes.

Vládní mluvčí Muhammad Múmání neuvedl žádné další podrobnosti, na sociálních sítích se ale šířily fotografie, na kterých byly vidět tři obrovské kaluže krve na podlaze v jídelně. Dalších šest lidí, včetně dvou Američanů, utrpělo zranění. Útočník, kterým byl jordánský policejní kapitán, byl zabit. Jeho motivy se vyšetřují, rodina ale popírá, že by byl extremistou.

Ammán 9. listopadu (ČTK) - Dva instruktoři byli z USA a jeden z Jihoafrické republiky. Oznámil to dnes mluvčí jordánské vlády. Útočník byl pak zabit. Původní zprávy hovořily pouze o dvou mrtvých Američanech. Útočník podle nich spáchal sebevraždu. Podle mluvčího ho ale zabili jeho kolegové.

Podle deníku The New York Times je možné, že načasování tohoto útoku proti americkým vojenským instruktorům souvisí s výročím teroristických útoků v Ammánu, protože právě dnes uplynulo deset let, kdy sebevražední atentátníci zaútočili na tři hotely v Ammánu a zabili téměř 60 lidí.  

Incident se stal ve výcvikovém středisku založeném Spojenými státy. Středisko leží východně od Ammánu a výcvikem tam procházejí příslušníci palestinských a iráckých bezpečnostních sil.

Vládní noviny identifikovali ozbrojence jako Anwar Bani Abdu, přezdívaného "Anwar Abu Zeid", veterána a bývalého policistu, který sloužil jako kapitán na kriminálním oddělení, než byl přeložen do výcvikového střediska.

Jordánsko je významným spojencem Spojených států v boji proti radikálům z Islámského státu. Působí tam podle agentury Reuters několik amerických instruktorů, kteří se podílejí na výcvikových programech.

Tagy článku