Josef Mádl - revolver je pro sebeobranu nejen vhodný, ale doslova přímo stvořený

Josef Mádl - revolver je pro sebeobranu nejen vhodný, ale doslova přímo stvořený
09 / 02 / 2019, 12:00

Rád bych, abyste si uvědomili, že to, co říkám, není proto, abych někoho urážel, ale aby si všichni uvědomili, kde je jejich místo, jejich silná a jejich slabá stránka, čeho by byli schopni a v neposlední řadě, následky jakých činů by měli odvahu nést.

Vídám mnoho lidí, kteří se v poslední době snaží ozbrojit a naučit se manipulovat se zbraněmi a střílet. To je snaha legitimní a z mého úhlu pohledu samozřejmé chvályhodná a mnou vítaná. Obávám se však, že se zde v Čechách opět projevuje naše tendence jít ode zdi ke zdi.

Lidé namnoze manuálně nezruční usilují o úroveň výcviku, o které se dá říct, že je pokročilou úrovní pro speciální jednotky. Tak se stává, že základní dril bývá omezen na pouhou původní informaci, aby vůbec došlo při seminářích na tu nejzajímavější a nejlákavější část pro klienty. Tento nešvar vidím v bojových uměních, vidím jej v zacházení se zbraněmi, vidím ho v mnoha a mnoha odvětvích vzdělávání nejen v této zemi, ale prostě v poslední době všude. A tak chlapíci od péra nebo spíše od klávesnice, kterým by spíše slušely klotové rukávy a kostěné obroučky k dioptrickými brýlím, třímají ve svých bílých, skoro dívčích ručkách, které nikdy neokusily dotek s hlínou na vojenském cvičišti, taktické pušky, ať již konverze samopalů osmapadesátek, nebo různé ty úžasné americké útočné pušky, které vídáme tak často ve filmech, a kterými se tak rádi v poslední době tito mladíci ozdobují.

Tuto praxi můžeme vidět v poslední době i ve výcviku různých struktur, ve střelbě z krátkých kulových zbraní. Vidím, jak lidé, kteří mají zbraně poprvé v ruce, po krátké instruktáži základní manipulace, se učí zbraň překotně vytahovat a střílet rovnou od boku, rychle přebíjet apod. Chápu, že jsem třeba zaostalý a starý a určitě zaujatý, a protože už střílím zhruba od roku 1967, jsou některé postupy překonané. Nicméně prošel jsem výcvikem i několika profesionálních bodyguardovských struktur. A i přes značnou profesionalitu francouzských nebo izraelských způsobů byl vždy kladen důraz zejména na základní manipulaci se zbraní, dokonale vštípení všech manévrů se zbraní, než bylo přikročeno k nácviku nějakých složitějších akcí. Ale možná zapomínám že žiji v zemi, kde každý umí všechno bez námahy a bez drilu, (kéž by Izraelci byli tak dobří :-) ), a funguje zde duch tělovýchovné jednoty, Strojní traktorová stanice, tedy STS Chvojkovice Brod…

Základní manévry, jako třeba dodržování absolutní kázně při zacházení se zbraní, povely k odložení zbraní a jejich okamžité vyplnění (těch pokynů), kázeň která není nepodobná kázni při vojenském nebo policejním výcviku, neboť manipulace se zbraní takovou kázeň vyžaduje, je něco, co se v dnešním světě s velmi uvolněnou morálkou a podivným náhledem na pojem korektnost, zdá být po dnešních (v překvapivé většině neprávem ) nadměrně sebevědomých lidech nevynutitelné. Inu, můj názor je takový, že podobným lidem zbraně do ruky nepatří, nebo alespoň ne bez opravdu velmi pečlivého základního výcviku.

Takové rychlokvasné děje jen nahrávají strukturám, které tak dostávají potvrzení svých snah o odzbrojení. Nebezpečné je to, že pokud absolvujete víkendový náročný kurz, a dále již nepokračujete v soustavném drilování techniky a dovedností, máte NEOPRÁVNĚNÝ POCIT, že něco umíte a věděli byste si znovu a kdykoliv rady. To není pravda. I celkem hojně opakované dovednosti po čase mizí a jsou zatlačeny a přepsány. V případě manipulace se zbraní to může být velký problém. Jsem si plně vědom, že těmito slovy by ona předposraná protikvérová klaka mohla být povzbuzena, ale jsem zastáncem absolutni vnitřní i vnější pravdivosti, a je zhovadilé pro každého, lhát si do kapsy.

Tento zdánlivě zbytečný úvod si prostě nechci nechat pro sebe, protože opitomování dnešních lidí, vzorci z akčních scén bezcenných filmových škvárů, mimo jiné vede i k faktu, že se se značnou nevýhodou posunul pohled na výběr zbraně, a to nejen pro sebeobranu.

Byl tak ze scény ručních krátkých zbraní téměř úplně vytlačen revolver. Všemocný pojem kapacity střeliva, nikoliv nepodobně jako absurdní zaměření na množství megapixelů ve fotoaparátech, samoúčelně posouvá náš život opět směrem ke kvantitativním hlediskům. Kvalitativní hlediska přitom ale… (pánové s navoněným plnovousem prominou) dostávají těžce na prdel.

Revolver je přitom nástroj, který je pro sebeobranu nejen vhodný, ale doslova přímo stvořený. Manipulace s revolverem je jednoduchá, jeho vnitřní uspořádání a mechanismus, kterým dochází k opakování výstřelu, jsou optimálnější než u samonabíjecí zbraně, tedy pistole. Mnohokrát jsem slyšel argument, že pistole jsou skladnější, mají neoddiskutovatelnou výhodu velké kapacity zásobníků, tudíž na jedno nabití dokáží patnáctkrát či osmnáctkrát nebo i vícekrát vystřelit. A v poslední době, kdy do konstrukce zbraní přišly nové materiály, je určitou, i když pochybnou výhodou i jejich nízká hmotnost.

Dokážu pochopit že při množství různých kosmetických prostředků, jako jsou lesk na rty, lak na vlasy, vosk na vousy, no co já vím co ještě s sebou musí moderní muži nosit, hraje při jejich multi transgenderové kondici i několik dekagramů rozhodující roli. Je ale důležité si uvědomit, co je základním záměrem a co jen podmínkou k jeho dosažení. Tedy podle mne, račte odpustit, je tím základním důvodem nošení zbraně možnost onu zbraň v nejnutnějším případě použít. Z podobných pohnutek se dříve v autě vozila rezerva. (dnes už se nevozí… ne že by ji nebylo potřeba, ale proto, že málokdo, dnes by ji uměl vyměnit z té generace indulonků a vysavaček kont svých manželů)…

Samozřejmě, kdo chce zbraň jen tak nosit, ocení plastovou lehkost bytí. A samozřejmě, že mám taky jednu tu plastovou hračku… Jde o to, že pokud vystřelíte ve stresu z lehké zbraně, velmi pravděpodobně navzdory tréninku můžete strhnout zbraň a soupeře minout. Pokud vystřelíte podruhé, zásah může jít zcela jinam, než si představujete. Ráže 9mm Parabellum, je velmi ostrá a silná ráže. Samonabíjecí pistole většinou musí být uzamčena, to znamená, že v okamžiku výstřelu je hlaveň zbraně pevně spojena s rámem. Teprve, když střela opustí hlaveň, začíná se hlaveň snižovat a rozpojovat. Závěr naráží v zadní poloze a začíná se vlivem činnosti repulsní pružiny vracet zpět, sesouvá nový náboj do nábojové komory a uzamčení provází další ráz. Dalo by se tedy říci, že první impulz do ruky jde, když dojde k iniciaci prachu a letu střely hlavní. Druhým impulzem do ruky nebo rázem, chcete-li, je náraz závěru na konci svého pohybu vzad. A konečně, ráz na konci tohoto cyklu, když se zas závěr vrátí zcela dopředu, a přirazí čelem závěru dno nábojnice v nábojové komoře. Závěr pistole i tak vyvážené, jako je například Glock, s velmi nízko ležícím závěrem, nebo CZ P10 jen pro příklad, je pohybujiící se masa kovu. V kombinaci s několikanásobně lehčím rámem z plastu, je to celkem dynamický celek, poměrně ostře cloumající rukou.

Výhody revolveru je nutno uvést a vysvětlit. Revolver není náchylný na stejné závady jako samonabíjecí pistole. Je ze své podstaty spolehlivější. Je vždy ve stavu umožňujícím okamžitý výstřel, pokud však jste si nezapamatovali onu megazhovadilost z brutální Nikity, kdy Tchéky Karyo odebere po cvaknutí naprázdno Nikitě svůj revolver a prohlásí: “Nikdy nenabíjím první komoru”… To mi připomíná… prosím, nežijte tolik filmy a počítačovými hrami a nesnažte se vžívat do filmových scén a situací. Mohli byste potom hodně dlouho pracovat na tom, abyste všechny ty blbosti odstranili.

Revolver a Mádl

Revolverové ráže dokáží být výhodnější než ty pistolové. nejrozšířenější z nich je ráže .38 SaW Speciál a .357 Magnum. Ale máme zde i skvělé ráže jako .44SaW, .44 Magnum, .45 long Colt a podobně…

Dnes se chci věnovat revolverům v ráži .38Speciál a .357Magnum. Tyto ráže tvořily dlouho, vedle .45ACP, pistolové ráže, hlavní používané střelivo policie i armády USA. . Zatímco ráže .38 Speciál létá rychlostí 271 - 304 m/s a jeho počáteční energie je 376 - 474 joulu, má střela .357 Magnum rychlost (počáteční) 343 - 405 m/s a počáteční energii 603 - 841 joulu. Naproti tomu pistolová ráže 9 mm Parabellum má počáteční rychlost 355 - 428 m/s a počáteční energii 536 - 595 joulu. Používám údaje střeliva Sellier Bellot Vlašim. Pokud se někomu těžko akceptuje, že značka tohoto střeliva nenese nějaký honosný americký název, musím připodotknout, že obrovské množství mých amerických přátel střelců usiluje o sehnání tohoto střeliva pro jeho kvalitu a přitom příznivou cenu. Přičemž cena je jen benefitem ke kvalitě.

Mám v úmyslu zde chválit revolvery a nasměrovat pozornost čtenářů z nastoupených stádních trendů poslední doby ke spolehlivosti, kvalitě a dobrému tónu.

Dávám přednost výhradně revolverům Smith and Wesson. Je to jako když jezdíte ve Volvu, VW nebo v Mercedesu. Pak vás někdo naočkuje, abyste zkusili Seat či dokonce Dacii, Sangyong, Fiat, Citroen, Peugeot nebo nějakou jinou katastrofu, abyste nakonec, po mnoha blbejch zkušenostech, zase s ulehčením usedli do VW, Volva nebo Mercedesa a jízdní řád vlaků s ulehčením odložili, protože prostě tahle auta na rozdíl od trapných pokusů o auta vás vždycky dovezou zpátky.
Tak Smith and Wesson je taková moje jistota. Mezi námi, ty nové jsou k sežrání, ale já miluju ty starý. Treba takový Higway Patrolmann se čtyřpalcovou hlavní, v ráži .357 Magnum, Nebo 686, ve stejné ráži, s 2,5 “ hlavní. Ale jako bodyguard jsem měl i SaW Bodyguard AirWeight 636, takového toho hrbatce se skoro úplně skrytým kohoutem v ráži .38 Spl a potom osmirannou .22 Airlight.

Dnes se chci věnovat snad nejpřesnějšímu revoveru všech dob, SaW 686… Já jej mám ve 2,5 “ variantě, ale i tak se s ním dá nastřílet. Důležitou informací je, jak píše Smith and Wesson ve svých manuálech k revolverům, že každý jeho revolver, v ráži .357 Magnum, je konstruován i pro ráži .38SmithandWesson, neboli, .38Spl (Speciál) …

Trocha historie Smith and Wesson, jak je uvedena na stránkách u mého dodavatele revolverů:

Daniel Wesson a Horace Smith zahájili svoji spolupráci v roce 1852 při vývoji opakovací pistole s pákovým mechanismem. Pistole vynikala svojí rychlostí, ale firma nedosahovala obchodních úspěchů a tak ji prodali Oliveru Winchestrovi, u kterého Daniel Wesson zůstal pracovat. Princip opakovacího pákového mechanismu poté využíval u svých zbraní Winchester v roce 1866, a které jej poté proslavily. Svoji spolupráci obnovili Smith a Wesson při výrobě revolveru v roce 1856. Jednalo se o malý revolver na nábojnicové střelivo. Svého úspěchu dosáhl na celém světě a firma Smith & Wesson odstartovala svoje obchodní úspěchy. Oba majitelé si byli vědomi toho, že cesta k přední pozici na trhu vede v neustálé inovaci a vytváření nových patentů. Nová konstrukce revolveru vznikla v roce 1869 a model 3 byl v prodeji od roku 1870. Jednalo se o první velkorážný revolver, který si objednala US State Cavalry a také ruská imperiální vláda. Ve věku 65 let Horace Smith z firmy odešel a svůj podíl prodal Danielu Wessonovi, který se tak stal jediným vlastníkem. V roce 1800 byla představena další vývojová řada revolverů. Jedním z nejznámějších revolverů je model 10, nazývaný též Military&Police, který sloužil v ozbrojených složkách téměř celého světa. První revolver na světě v nové ráži 357 Magnum byl představen v roce 1935 (čekalo se však na vývoj nového náboje od pana Winchestra a tak byl první revolver v ráži 357 Magnum představen až 8.4.1935.) a v roce 1955 první pistole na světě pracující ve dvojčinném režimu. V roce 1956 byl představen první revolver v ráži 44 Magnum. Svoji neustálou inovací se i ve 21. století řadí firma Smith&Wesson ke světovým lídrům ve vývoji střelných zbraní.
Čekalo se však na vývoj nového náboje od pana Winchestera a tak byl první revolver v ráži 357 Magnum představen až 8.4.1935.

Proč se mi tak líbí tenhle revolver SaW 686 2,5”? Když jsem začal střílet v polovině 60.let na střelnici v Jinonicich, měl můj strýc František Mádl, revolver Grant, 2” ráže .38Special. Byl to v jeho rukách předmět, s nímž uměl zacházet s virtuozitou Viléma Tela. Stříleli jsme tehdy rovněž z geniálního a přesného sportovního revolveru ZKR rovněž v ráži .38 speciál.Od té doby jsem věděl, že revolver je přesná a skvělá zbraň, kterou nemůže zásadně v přesnosti předběhnout žádná pistole (no třeba takový Sig P210, ale i můj HK P7 M13 jsou hodně přesné.) …

Při mém prvním střílení z popisovaného revolveru, jsem střílel standardním střelivem .357 Magnum, Sellier Bellot. Vzdálenost 25 m, 30 ran. První válec šel trochu dolů. potom jsem trochu cvakal mířidly LPA, jimiž je tento můj kus k mojí radosti osazen, a hned to bylo lepší. Na revolver s 2,5” hlavní a s nepříjemnou okolností, že vzhledem ke svému mírně horšímu zraku a nevhodným multifokálním brýlím vidím dvojitou mouchu a terč jen rozmazaně, v rukách lepšího střelce by ten revolver dělal na své parametry hotové divy. Vzhledem k váze revolveru je zpětný ráz i u této ráže a krátké hlavni, hotový zázrak. Při střelbě náboji ráže .38 Speciál je potom až neuvěřitelně malý.

Vypálil jsem pak ještě mnoho válců jak magnum, tak i speciál…Znovu zdůrazňuji, že v manuálu výrobce se můžete dočíst velmi zásadní informaci, že ze všech zbraní Smith and Wesson ráže .357 Magnum, lze střílet .38 Smith and Wesson / Speciál… (Obdobný popis je u zbraní .44 Magnum s analogicky možností střílet .44 SaW…). Střílel jsem pak různé druhy pudové střelby, vystřílení po třech doubletappech, i válec najednou. Jak říkám, vystřílení válce s .38 speciál je s tímto revolverem obdobné, jako vysypat plný zásobník z malorážky. Samozřejmě, znám i malé revolvery Smith and Wesson, mám SaW Bodyguard AirWeight. U toho je zpětný ráz samozřejmě nepoměrně, ale nepoměrně silnější.
Abych se vrátil k úvodu tohoto článku. Pokud chcete zažít dobré a přesné střílení, (dnes se navíc tento revolver prodává SEDMIRANNÝ) a mít pohotovou, neselhávající a spolehlivou zbraň, pokud nečekáte rotu zběsilých útočníků, seberte odvahu a peníze a udělejte si radost a kupte si Smith and Wesson v téhle ráži. (.44Magnum je už moc… ten tlak je fakt moc velky a ruší tlakovou vlnou ostatní střelce, zvěř a rozlaďuje software na satelitech :-) ).

Abych trochu odlehčil ten tlak, kterým to na vás zde sypu… Po napsání tohoto článku jsem dostal do ruky revolver Alfa projekt Steel, 3 palec… Nestřílel jsem s ním, je lehčí než SaW, ale když mi revolver výrobce nebo obchodník půjčí, pořádně ho vyzkouším a povím vám rád co a jak… Koupil bych si ten 6”, ale peníze teď padají na plenky našecho nejmladšího… Třeba vyjednám slevu…Ale ten kus železa z Brna mne zaujal a baví mne, když ho dodělají ručně tak, že nikde nic nevázne a vše jde dobře… Celkem se na tuto výzvu těším.

Autor: Josef Kodo Mádl

 

 

 

 

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace