Josef Zíma usnul za volantem a narazil autem do stromu. Zemřel spolujezdec, režisér, který seděl na „sedadle smrti“. Zímova žena skočila z okna

Josef Zíma usnul za volantem a narazil autem do stromu. Zemřel spolujezdec, režisér, který seděl na „sedadle smrti“. Zímova žena skočila z okna
01 / 10 / 2018, 18:00

Zpěvák Josef Zíma (1932) řídil auto, v němž seděl vedle něj režisér Jiří Jungwirth a vzadu zpěvačka Judita Čeřovská a Alena Pánková. Jeli se Strakonic, kde Zíma jako bývalý člen Armádního uměleckého souboru zpíval vojákům. Za volantem usnul a auto narazilo do stromu. Psal se rok 1959.

Režisér Jiří Jungwirth (Hledáme písničku pro všední den) po nehodě zemřel v nemocnici, ostatní to odnesli těžkými zraněními. „Dostal jsem vojenského prokurátora, tříletý podmíněný trest, zákaz řízení a povinnost uhradit škody a léčebné výdaje. Tři roky mi sráželi dvě třetiny z platu,“ svěřil se Josef Zíma, král české dechovky.

V důsledku nehody zemřel jeden člověk, ale zásadně a tragicky ovlivnila životy i přeživších.

Josef Zíma

Zímovi bylo v době nehody 27 let, měl krátce po svatbě s herečkou Evou Klepáčovou. V té době už byl velmi slavný, jedna z nejznámějších filmových pohádek Princezna se zlatou hvězdou, kde hrál prince, měla premiéru tentýž rok. Jeho svatba i následná nehoda by dnes plnily titulní stránky bulvárních médií několik dní.

Zpěvačka Judita Čeřovská, která seděla při Zímově nehodě vzadu (bylo jí 30 let), patřila v 50. letech k největším objevům československé hudební scény. Zpěvačka měla po nehodě rozdrcenou pánev, utrženou ledvinu a hrozila jí amputace nohy.

psali jsme: Herečka Regina Rázlová - strávila téměř rok za mřížemi za vytunelování velké sklářské firmy. Ona a její rodina se měla obohatit o několik set milionů korun. Tři údajné pokusy o sebevraždu

Právě ztráta ledviny byla později příčinou jejího úmrtí v roce 2001. Kvůli rakovině Juditě operovali levou ledvinu. Kdyby měla ještě druhou, nejspíš by to přežila. „Zímovi ale nic nevyčítám,“ řekl tehdy v České televizi zpěvaččin partner, jazzový Ivan Smetáček.

V době nehody byla zpěvačka vdaná za právníka Vladimíra Čeřovského, syna předválečného advokáta, jemuž patřila známá kancelář. Juditu si vzal těhotnou (čekala dítě – dceru Brigittu s hokejistou, mistrem světa z let 1947 a 1949).

Právník Čeřovský se po nehodě rozhodl, že Zímu, který mu málem zabil manželku, zničí. Nakonec se mu to nepodařilo, tříletá podmínka za smrt spolujezdce je poměrně milosrdný trest.

psali jsme: Pavel Sedláček - Za podvodnou koupi auta 18 měsíců vězení. Zatčení zpěvačky Pilarové a jeho matky. Zrušená svatba a vězeňská práce v dole

Osud však Zímu přece jen dostihl. Jeho manželka, moderátorka Eva Klepáčová (dabovala Nastěnku ve filmu Mrazík) situaci neunesla a pokusila o sebevraždu skokem z okna jejich vinohradského bytu s jejich několikaměsíční dcerou Zuzanou v náručí. Dceru se jí podařilo její matce na poslední chvíli vytrhnout.

Klepáčová však skočila a život jí zachránilo jen to, že pod okny vedly tramvajové koleje, které ztlumily její pád. Utrpěla však vážná zranění, především nohou, na které dopadla. Lékaři jí dali poměrně rychle dohromady, tři roky poté už hrála ve filmu. Celý život trpěla psychickými problémy. Když byl pak o mnoho let později v nemocnici Zíma, navštěvovala ho přes velké bolesti, které ji dělal každý krok. Zemřela v roce 2012.

psali jsme: Král Miki Volek: Rok v německém kriminálu za knihy o vzpouře proti státu a jeho hořký konec v osamění v kaluži krve

Pár let po té nehodě hostoval Josef Zíma v Brně a v divadelní restauraci, kam šel na večeři, se k němu přihlásil vojenský prokurátor, co ho soudil. „Přisedl si a povídá – mám něco, co vám možná uleví. Řekl mi, že režisér Jungwirth nezemřel přímo následkem té nehody. Když ho operovali, v jeho těle zůstal kus látky, snad obvaz, což byla skutečná příčina jeho úmrtí. Zjistila to pitva. Já prokurátorovi poděkoval, ale líp mi nebylo. Byl jsem vinen,“ říká Josef Zíma.

 

Autor: hop

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace