Jsem rád, že ministerstvo vnitra reaguje na nedostatky z počátku uprchlické krize, říká o novele lex Ukrajina poslanec Letocha
Autor fotografie: FB profil Petra Letochy|Popisek: Petr Letocha
Výbor pro bezpečnost měl v úterý na svém programu projednávání novely zákona zvaného lex Ukrajina, která zpřísňuje některé podmínky pro ukrajinské běžence. Výbor pro bezpečnost novelu svým usnesením podpořil, následně se návrh přesunul na plénum Poslanecké sněmovny, které ji projednávalo zrychleně ve stavu legislativní nouze. Poslanecká sněmovna nakonec novelu lex Ukrajina schválila. SM se zeptal poslance a člena Výboru pro bezpečnost Petra Letochy (STAN) na několik otázek v souvislosti s tímto zákonem.
1. Úterní zasedání Výboru pro bezpečnost podpořilo novelu zákona zvaného lex Ukrajina. V čem spatřujete její nejzásadnější změny?
Jsem rád, že ministerstvo vnitra změnami reaguje na nedostatky, které vyvstaly od počátku uprchlické krize. Za nejzásadnější považuji zpřísnění podmínek pro získání dočasné ochrany či zamezení „sociální turistiky“ formou prokazování místa pobytu pro účely získání nároku na humanitární příspěvek.
2. Je nějaké ustanovení, které v novele chybí a mělo by v ní být z Vašeho pohledu bezpodmínečně zaneseno?
V přijatém znění neshledávám žádné nedostatky.
3. Návrh počítá s tím, že by ČR také po skončení nouzového stavu nevydávala víza a povolení k pobytu pro Rusy a Bělorusy. Souhlasíte s tímto ustanovením, nelze to vnímat na druhé straně jako uplatňování principu kolektivní viny?
Současná situace je bezprecedentní a skutečně vážná. Je mi velmi líto, že za následky agrese své země doplácí například ruští a běloruští studenti, toto opatření však vnímám jako nutný diplomatický a bezpečnostní nástroj, který v době trvání ruské invaze zamezí příchodu potenciálně rizikových osob na území ČR a v součtu s dalšími sankcemi v dlouhodobém horizontu má potenciál působit na agresory války velmi silně.
Tagy článku