Jsem rád, že už nejsem příslušníkem POLICIE

Jsem rád, že už nejsem příslušníkem POLICIE
Autor fotografie: YouTube/screenshot/Jaroslav Kvarda|Popisek: Velikonoční demonstrace v Praze
28 / 03 / 2016, 22:15

Komentář

Hlavním důvodem, proč jsem nešel k Policii (tehdejšímu SNB - Sboru národní bezpečnosti), před listopadem 1989, bylo to, že jsem nechtěl sloužit komunistickému režimu. Nechtěl jsem být součástí složky, kterou komunisti používali proti obyčejným lidem, jejichž jediným prohřeškem byla touha svobodně vyjádřit svůj názor. Dodnes mám v živé paměti leden a listopad 1989, kdy jsme se snažili uniknout před pendreky a slzným plynem pohotovostního útvaru VB.  Myslel jsem, že toto již je minulost, a používat represivní složky proti lidem svobodně vyjadřující svůj názor uvidím pouze v televizi.

Opak je bohužel pravdou. To, jak zasahovala policie proti povolené demonstraci na Václavském náměstí dne 26. 3. 2016, mne šokovalo. Opět se zasahovalo proti obyčejným lidem, opět zněla hesla, mně dobře známá z doby před rokem 1989. Když jsem slyšel, jak lidé křičí: „Gestapo!“ na zasahující policisty, zježily se mi chlupy na rukou. Vždy jsem si myslel, že pořádkové síly mají být používány proti lidem hrubě narušujícím veřejný pořádek a ne proti těm, kdo chtějí vyjádřit názor, který není souhlasný se současnou linií vlády a evropské politiky.

Nelze odsuzovat zasahující policisty, kteří jsou pouhým nástrojem v rukou mocných, dokonce jsem přesvědčen, že většina z nich je na straně demonstrujících. Jsou ale vázáni služebním poměrem a jsou povinni vykonat rozkaz, i když s ním vnitřně nesouhlasí. Jejich situace je o to těžší, že vědí, jaké následky by nesli v případě neuposlechnutí rozkazu. Kázeňský postih by byl tím nejmenším, co by je mohlo potkat.

Vina je na straně těch, kteří tento zákrok povolili. Stejně jako kdysi komunisti, začínají vládnoucí elity cítit, že půda pod jejich nohama může být horká. Evidentně se bojí políčku z Bruselu, a tak raději jdou proti vlastním lidem. Nevím, co přesně pan Bartoš řekl, než byl zadržen, a vcelku mě to ani nezajímá, jedná se mi o princip. Ten princip, kterým je právo svobodně vyjádřit svůj názor. To, co jsme jiz považovali za samozřejmé, ale před rokem 1989 na to byl paragraf a hrozil za to kriminál, začíná být opět výsadou pouze některých. Je mi smutno z toho, když vidím, co se dnes děje, jakým způsobem se používá policie proti svobodným občanům.

A aby toho nebylo málo, tak dnešní (28. 3. 2016) zásah policie proti lidem, kteří přišli vyjádřit svůj nesouhlas s politikou prezidenta Miloše Zemana a odmítli slavit příjezd čínského prezidenta do Čech, jenom dokresluje atmosféru. Policie začíná být opět zneužívána k prosazování cílů mocných. Když jsem kdysi četl knihu od Ladislava Mňačka „ Ako chutí moc“, netušil jsem, jak pravdivá bude i v dnešní době.

Jsem rád, že již nejsem příslušníkem Policie a tedy nebudu muset v budoucnosti řešit, jestli se stanu železnou pěstí Bruselu a jejich přisluhovačů, nebo raději změním povolání. 

Autor: Lumír Němec, bývalý náčelník speciálního oddělení SOG

Tagy článku