"Jsem z toho smutný, všude vítězí populisté, pomáhej nám pánbůh," řekl Schwarzenberg

&quote;Jsem z toho smutný, všude vítězí populisté, pomáhej nám pánbůh,&quote; řekl Schwarzenberg
Autor fotografie: YouTube/screenshot
25 / 04 / 2016, 13:00

Skepticky se Schwarzenberg dívá na druhé kolo voleb, a to kvůli konzervativním postojům voličů vládních stan. Je podle něj otázkou, zda podpoří Hoferova protikandidáta ze strany Zelených.

Praha - Vítězství kandidáta pravicově populistické Svobodné strany Rakouska (FPÖ) Norberta Hofera v prvním kole rakouských prezidentských voleb přičítají čeští politici vzestupu populismu v Evropě. Podle znalce rakouské scény exministra zahraničí Karla Schwarzenberga (TOP 09) je ale Hoferovo vítězství, který získal 36,4 procenta hlasů, i důsledkem neschopnosti vládní koalice sociálních demokratů (SPÖ) a lidovců (ÖVP).

Také vicepremiér a předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek vidí za výběrem rakouských voličů populismus v Evropě. "Ale je to pouze první kolo," poznamenal.

Podle Schwarzenberga odráží nedělní výsledek neschopnost vládní koalice tradičních stran oslovit voliče. Jejich kandidáti ve volbách propadli. "Svobodná strana Rakouska má oproti tomu motivované nasrané, jak jinak to říct, voliče. To to způsobilo," řekl Schwarzenberg ČTK. Expředsedu strany Zelených Alexandera Van der Bellena, který získal 20,4 procenta hlasů a postaví se proti Hoferovi, označil Schwarzenberg za počestného pana profesora, který ale zřejmě konzervativní voliče sociálních demokratů a lidovců neosloví.

Podle mluvčího prezidenta Miloše Zemana Jiřího Ovčáčka je třeba zamyslet se nad příčinou neúspěchu tradičních stran. "Takový scénář se může opakovat i v jiných zemích. Možným receptem je začít více naslouchat občanům," sdělil Ovčáček ČTK.

Předseda komunistů Vojtěch Filip si myslí, že nárůst podpory rychle vzniklých populistických stran je dán "nekompetentností Evropské komise, která umožňuje vézt se na vlně laciné popularity". I on zdůraznil, že jde zatím pouze o výsledky prvního kola hlasování.

Druhé kolo prezidentský voleb se uskuteční 22. května.

Tagy článku