Jsme připraveni vyhodit jadernou elektrárnu do vzduchu. Ukrajina bude buď ruskou, nebo spálenou zemí, vyhrožuje ruský generálmajor

Jsme připraveni vyhodit jadernou elektrárnu do vzduchu. Ukrajina bude buď ruskou, nebo spálenou zemí, vyhrožuje ruský generálmajor
Autor fotografie: Pixabay
08 / 08 / 2022, 14:00

Ruské jednotky se zmocnily Záporožské jaderné elektrárny a navezly do jejích útrob zbraně, techniku, nákladní vozy, výbušniny a další materiály. Nyní vyhrožuje ruský generálmajor Valerij Vasiljev, že je schopen vyhodit elektrárnu do povětří, protože Ukrajina bude buď ,,ruskou, nebo spálenou zemí," jak se vyjádřil.

Neuralgickým bodem konfliktu na Ukrajině je momentálně Záporožská jaderná elektrárna, kterou obsadili již dříve ruští okupanti. Právě sem proudí zbraně, munici, nákladní automobily, výbušniny a další vojenský materiál. Výbušniny měli Rusové navíc nainstalovat do energetických jednotek elektrárny.

Z elektrárny Rusové ostřelují město Nikopol (SM informoval) a bezesporu zde využívají poziční výhody, protože pokud by Ukrajinci palbu opětovali, mohli by poškodit nebo zničit reaktory elektrárny či úložiště jaderného odpadu.

Nyní ruský generálmajor Valerij Vasiljev, velitel posádky obsazené elektrárny, jasně prohlásil, že je připraven v nespecifikovaném případě i vyhodit celé zařízení do vzduchu, což by nepochybně vedlo k jaderné katastrofě. ,,Jsme připraveni vyhodit elektrárnu do vzduchu. Toto (Ukrajina) bude buď ruskou, nebo spálenou zemí," prohlásil výhrůžně generálmajor.

Rusové využívají prostory elektrárny jako ochranu před účinnými raketovými systémy HIMARS, které Ukrajině poskytly USA. Nicméně tato taktika je v podstatě hra s ohněm, protože může teoreticky dojít v nestřeženou chvíli stejně k jaderné pohromě.


Zdroj: Twitter, Interfax

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace