Jsme schopni zastavit islámský stát na internetu?

Jsme schopni zastavit islámský stát na internetu?
Autor: Pixabay|Popisek: Ilustrační foto
22 / 06 / 2015, 17:45

Evropské policejní týmy sledují a blokují účty na sociálních sítích, které jsou spojeny s islámským státem.

Korespondent 

Cílem nově založeného policejního týmu bude odhalovat nové účty a do dvou hodin od jejich založení je zablokovat. Ředitel Europolu Rob Wainwright to uvedl pro BBC, s tím, že tým zahájí svoji činnost 1. července. 

Letos v lednu uvedl Wainwright v Britském parlamentu, že 3000 až 5000 evropských občanů představuje potenciální teroristickou hrozbu, tato čísla byla získaná od tajných služeb členských států EU.  

Jenomže pro propagandistickou mašinérii islámského státu je internet základem jejich komunikační strategie. Islámisté používají nejen "oficiální" účty v Sýrii a Iráku, ale také mají k dispozici obrovskou síť svých příznivců, kteří používají internet jako virtuální svět, ve kterém vedou svoji válku, svůj "on-line" džihád.

Každý tweet, video nebo příspěvek je sdílen a rozšiřován takovou rychlostí, že je velmi obtížné sledovat zdroj a ten odstavit. Podle odborníků používají islámisté nejméně 46.000 Twitter účtů. A nové účty vznikají každým dnem. Někteří z uživatelů používají strategii, že ruší svoje vlastní účty a zakládají nové, jen aby je policejní složky nemohly vystopovat. Kromě Twitteru, YouTube a Facebooku využívají současně i další sociální sítě. 

Zdroj: YouTube, BBC News 

Europol má samozřejmě svojí zpravodajskou databázi, která obsahuje údaje o tisících dokumentů a fyzických osobách v souvislosti s on-line šířením násilného extremismu a teroristické propagandy. Jenom londýnská metropolitní policie likviduje každý týden až tisíc příspěvků s extrémistickým obsahem.

Speciální jednotka Europolu má monitorovat dění na internetu v rámci celého evropského kontinentu, ale její úspěch závisí na tom, jak rychle budou internetové společnosti schopny odstraňovat ze svých stránek propagandistický materiál. Podle komentátora neexistují žádné domluvené postupy nebo standardy pro identifikaci a odstraňování teroristických příspěvků a videí z internetu.

Navíc některé evropské státy mají  s internetovými společnostmi velmi napjaté vztahy, i díky dokumentům zveřejněným Edwardem Snowdenem. A ty tvrdí, že nejsou cenzoři, aby kontrolovali veškerý obsah na svých stránkách. Přitom jenom na YouTube denně přibude 400 tisíc hodin nových videí. 

Spousta obsahu je sdílená přímo mezi jednotlivci, kteří často používají novou generaci aplikací s vysokým stupněm šifrování. 

EU tedy doufá, že nové zřízená jednotka bude schopná identifikovat alespoň hlavní zdroje extrémistických dokumentů na sociálních sítích, aby mohly národní policejní jednotky proti nim zasáhnout. Jenomže prozatím všechno hraje spíše do karet islámských radikálů. 

Zdroj: BBC

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace