Jsou evropští muslimové bezpečnostní riziko? Miliony z nich údajně schvalují ideologii IS

Jsou evropští muslimové bezpečnostní riziko? Miliony z nich údajně schvalují ideologii IS
06 / 04 / 2016, 08:15

Italský novinář: "Hovoříme tady o milionech muslimů, kteří projevují sympatie a pochopení pro ideologii a cíle Islámského státu. Kolik muslimů bude schopno tento smrtící virus šířit v oné šedé zóně v Evropě?"

Italský publicista Giulio Meotti ve svém textu publikovaném na stránkách amerického think-tanku Gatestone Institute upozorňuje na výsledky průzkumů mezi muslimy žijícími v Evropě. Mnozí z nich podporují myšlenky Islámského státu a pozitivně se vyjadřují také o sebevražedných atentátech. Na článek upozornil včera server ParlamentniListy.cz.

Jeden měsíc islámu a multikulturalismu ve Švédsku: únor 2016

Meotti se odvolává na výsledky průzkumu prováděného mezi muslimskou populací renomovanou agenturou Pew Research Center. Vyplynulo z něj, že mezi německými muslimy mají sebevražedné atentáty podporu u více než pětiny z nich. Ve Španělsku toto číslo dosahuje téměř 30 % a ve Velké Británii podporuje sebevražedné atentáty dokonce 35 %. Největší radikalizace je patrná ve Francii, kde se k sebevražedným atentátům jako formě protestu vyjádřilo kladně 42 % muslimů. „V Nizozemsku se podle jiného průzkumu ukázalo, že 80 % příslušníků zdejší turecké menšiny nevidí nic špatného na Islámském státu.“

Není bez zajímavosti přečíst si,  jaké slogany nesli islamisté mimo jiné v protestním průvodu v Londýně už v létě 2009 - (za mlčenlivé ochrany policie).

Džihádisti infiltrovali francouzskou policii a armádu

Meotti uznává, že podobné průzkumy je třeba brát s určitou rezervou, přesto jsou jejich výsledky alarmující. „Podávají informace, jakým způsobem se radikalizuje šedá zóna v Evropě a na Blízkém východě. Hovoříme tady o milionech muslimů, kteří projevují sympatie a pochopení pro ideologii a cíle Islámského státu. Kolik muslimů bude schopno tento smrtící virus šířit v oné šedé zóně v Evropě? Odpověď na tuto otázku bude do značné míry určovat budoucnost našeho kontinentu a celé jeho původní populace,“ konstatuje italský publicista.

Francouzský premiér Valls tento měsíc varoval, že v muslimské obci ve Francii se čím dál více začínají prosazovat salafisté, představitelé jednoho z radikálních idelogických směrů islámu, salafismu. Salafisté hlásají ,,očištěný" islám od jakýchkoliv cizích vlivů a návrat k jeho kořenům a prorokovi Mohamedovi. Valls na konferenci řekl, že ve Francii existuje skupina salafistických přívrženců, kteří v současné době ,,vyhrávají ideologickou a kulturní bitvu islámu". S tím nesouhlasí kontroverzní muftí a hlavní představitel známé Velké mešity v Paříži Dalil Boubakeur.

Meotti zmiňuje i další znepokojivé výsledky průzkumů prováděného v rámci muslimské komunity žijící v Evropě. „BBC krátce po masakru v redakci satirického časopisu Charlie Hebdo zadala průzkum, v němž vyjádřilo podporu pachatelům tohoto teroristického útoku plných 27 % britských muslimů. Průzkum ICM, který zadával magazín Newsweek, zase odhalil, že 16 % francouzských muslimů podporuje Islámský stát. Mezi mladými muslimy toto číslo dokonce činilo 27 %. Minuta ticha za zavražděné redaktory byla na desítkách francouzských školách přerušována nesouhlasnými výroky muslimských žáků,“ připomíná italský novinář.

„Vysokou míru popularity vykazuje Islámský stát také v Belgii. Podle analýzy sledující kladné ohlasy na Islámský stát na Twitteru, Facebooku a blozích se ukázalo, že po Kataru (47 %) a Pákistánu (35 %) nejpozitivněji reagovali právě belgičtí muslimové (31 %). Toto číslo bylo dokonce vyšší než v Libyi, Ománu, Jordánsku, Iráku nebo Saúdské Arábii,“ odkrývá Meotii v závěru svého textu další šokující skutečnosti.

The GATESTONE Institute se věnuje tématům, která nezveřejňují média hlavního proudu. Ve svém článku "Německo zasáhla epidemie znásilnění uprchlíků" popisuje nejen situaci v uprchlických táborech, ale i vypočítává případy znásilnění německých žen a tvrdí, že policie odmítá zvěřejňovat případy, ve kterých figurují uprchlíci a migranti, protože nechtějí připustit legitimitu kritiky masové imigrace. Psali jsme v článku "Co se děje v německých uprchlických táborech? O čem nemáme vědět?"

Tagy článku