Jsou ohroženy dodávky plynu? Vláda by měla reagovat...

Jsou ohroženy dodávky plynu? Vláda by měla reagovat...
Autor: Redakce|Popisek: Ilustrační foto
06 / 02 / 2015, 10:30

6.2.2015 / O bezpečnostním riziku souvisejícím s problémy kolem společnosti NET4GAS, která je jediným držitelem licence na přepravu plynu v Česku a které má dopad na energetickou bezpečnost České republiky i Evropské unie. I o tom se včera jednalo v Poslanecké sněmovně.

O co vlastně jde? Máme se obávat, že by mohly být přerušeny dodávky plynu? O problému se příliš nemluví, zatím....

NET4GAS, s.r.o. je výhradním provozovatelem přenosové soustavy zemního plynu (TSO – transmission system operator). Zajišťuje především mezinárodní přepravu přes Českou republiku, ale také vnitrostátní přepravu ke svým partnerům na tuzemském území, kterými jsou správci regionálních distribučních sítí (DSO – distribution system operator)- zdroj: cenyenergie.cz

Původním investorem a provozovatelem této přenosové soustavy byl národní podnik Tranzitní plynovod Praha, založený roku 1971 (Transgas). Ten byl v roce 2001 privatizován německou RWE, a od roku 2013 ho vlastní společnost Allianz Infrastructure Czech HoldCo II S.a r.l. a Borealis Novus Parent B.V. zdroj: cenyenergie.cz

Noví investoři ale snížili základní kapitál společnosti na desetinu a vyplatili si 29 miliard korun, firma si na to ale musela půjčit a tak začala vydávat dluhopisy. Jenomže právě o tomto zásadním kroku měl být informován Energetický regulační úřad (ERÚ). A nebyl, což samozřejmě vadí nejen ERÚ, ale také ministrovi průmyslu a obchodu Janu Mládkovi, který uvedl 24.7.2014 v pořadu Ekonomika ČT24  : "Naprosto sdílím znepokojení paní předsedkyně Vitáskové. Já sám jsem osobně ústně informoval vládu, že to není úplně dobré." Ministerstvo průmyslu a obchodu potom vyměnilo zástupce státu v dozorčí radě NET4GAS Jana Zaplatílka. 

V rozhovoru pro ČT24 uvedl ředitel projektu Aukce jinak, Aleš Choutka: "Nebezpečné je jakékoliv zadlužení. Takhle velké zadlužení, které je 90 % jejich kapitálu, je určitě nebezpečné. Rozhodně krátkodobě to nebezpečné není. Je to nebezpečné pro investice, které NET4GAS ve svém desetiletém plánu zavázal udělat, tak ty ohrožené jsou, ale ten provoz jako takový určitě ohrožený není."

Ředitelka odboru plynárenství ERÚ Petra Grigelová včera na semináři o "Energetické bezpečnosti ČR", (který se konal na půdě Poslanecké sněmovny, pod záštitou předsedy Výboru pro obranu  Davida Kádnera - psali jsme v našem článku "Zdraží vláda plyn a teplo? Další tunel jako solární elektrárny?") uvedla:

"ERÚ registruje dva hlavní problémy týkající se NET4GAS, s.r.o., jednak zásadní změnu finanční situace NET4GAS, s.r.o. a přístup NET4GAS k investici do plynovodu STORK II a plynovodu Moravia. Oba tyto problémy mají dopad na energetickou bezpečnost České republiky i Evropské unie a současně mají přímý dopad do regulovaných cen v plynárenství".

Dodala, že ERÚ čelí nebývalému tlaku ze strany českých i zahraničních politických kruhů (například nátlakové dopisy z krajských úřadů a od předsedy poradců premiéra, Evropská komise).

Za nejzávažnější sdělení lze považovat informaci ERÚ, že údajnou snahou NET4GAS, s.r.o. bylo vždy přenést celé riziko projektu na zákazníky ČR a využít aktuální politické situace (Ukrajina) a současně, že klesá důvěra v ČR – své obavy o budoucí výstavbu severojižního propojení vyjádřila Evropská komise i polský provozovatel přepravní sítě. 

Pokud Energetický regulační úřad konstatuje, že v ČR existuje takové bezpečnostní riziko, neměla by se tomuto tématu prioritně věnovat vláda? 

Psali jsme také:

Otázka není, jestli bude nebo nebude úplný výpadek elektřiny, ale KDY přijde…

Jak se připravit na výpadek elektřiny?

Až 100 tisíc Pražanů na dvacet minut bez elektřiny

Jak by náš svět vypadal, kdyby došla ropa?

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace