Jste hlavním městem fašismu a chováte se jako banánová republika, prohlašují o Nizozemí vrcholní turečtí představitelé

Jste hlavním městem fašismu a chováte se jako banánová republika, prohlašují o Nizozemí vrcholní turečtí představitelé
Autor fotografie: flickr.com|Popisek: Recep Erdogan
13 / 03 / 2017, 16:00

Nizozemsko-diplomatická roztržka se stupňuje.

Turecký prezident Recep Erdogan, který Nizozemce nazval fašisty kvůli zákazu protureckých shromáždění, nazval v neděli Nizozemí ,,banánovou republikou". Na své návštěvě Francie si pak ,,přisadil" i ministr zahraničí Mevlüt Cavusoglu, jenž řekl, že Nizozemí je ,,hlavním městem fašismu".

Nizozemský premiér Mark Rutte je těmito výroky pobouřen a kategoricky je odmítá. ,,Jsme nyní v bezprecedentní situaci, kdy se jeden z našich spojenců v NATO, s nímž nás pojí historická pouta, chová naprosto nepřijatelným a nezodpovědným způsobem," řekl k ostrým slovním výpadům Turecka Rutte. Omlouvat se za zákaz protureckých shromáždění nehodlá a omluvit by se mělo v tomto případě Turecko za to, že Nizozemce nazval fašisty.

Erdogan však volá po uvalení sankcí na Nizozemí za to, že si ,,dovolilo" deportovat tureckou ministryni pro rodinu Fatmu Betül Sayan Kayaovou ze země. Pro zrušení mítinků na Erdoganovu podporu nemělo podle tureckých politických špiček Nizozemí žádný důvod. ,,Apeluji na mezinárodní organizace v Evropě i jinde ve světě, aby uvalily na Nizozemí sankce," prohlásil rozčilený Erdogan v neděli. Pohrozil, že pokud se tak nestane, čeká Nizozemí ta ,,nejtvrdší možná odveta".

Mezitím musely nizozemské bezpečnostní složky rozehnat vodními děly turecké shromáždění Turků před konzulátem v Rotterdamu, kteří házely na budovu kameny.

 

psali jsme:

Naštvaný Erdogan nazval Nizozemce fašisty

Erdogan vzkazuje Německu: Nelišíte se od nacistů!

 

Zdroj: reuters.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.