Juncker v projevu o stavu EU přijde s řadou konkrétních návrhů

Juncker v projevu o stavu EU přijde s řadou konkrétních návrhů
Autor fotografie: flickr.com (CC BY-NC-SA 2.0)|Popisek: Jean-Claude Juncker
12 / 09 / 2018, 07:30

Řadu konkrétních iniciativ mířících například k lepší ochraně vnější hranice EU a rychlejším návratům migrantů zpět, odkud přišli, dnes v Evropském parlamentu představí předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. Konkrétní návrhy bodů, které Juncker dnes představí, komise zveřejní buď rovnou dnes nebo v několika následujících dnech.

Mnohé z nich by totiž chtěla mít schválené ještě před evropskými volbami v květnu příštího roku. Dnešní poslední Junckerův projev o stavu EU před europarlamentem by tak měl být "pozitivní" a bilanční jen zčásti.

Juncker, který na textu pracoval po řadě konzultací s evropskými politiky i členy komise do poslední chvíle, by mohl přijít také s iniciativami zaměřenými například na rychlé odstraňování teroristického obsahu ze sociálních sítí nebo na posílení pravomocí úřadu evropského žalobce v boji proti financování terorismu.

Šéf komise, která v této věci vede vleklé spory s Polskem a Maďarskem, by ovšem mohl zmínit i otázku potřeby vlády práva v zemích unie. Před blížícími se eurovolbami na jaře příštího roku by též mohl upozornit na potřebu zajistit, aby byly skutečně svobodné a voliči nebyli vystaveni například dezinformačním kampaním či nebyla k politické agitaci zneužívána jejich osobní data.

 

Zdroj: ČTK

Tagy článku