Juncker: Za problémy v EU mohou populisté a nacionalisté

Juncker: Za problémy v EU mohou populisté a nacionalisté
Autor fotografie: Flickr.com, (CC BY-SA 2.0), EU2016 SK
14 / 09 / 2016, 10:45

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker dnes dopoledne ve Štrasburku vystoupil v Evropském parlamentu s projevem "o stavu Evropské unie".

"Evropská unie by měla posílit svou obrannou politiku," řekl dnes v projevu před europarlamentem Jean-Claude Juncker. Je podle něj třeba společné evropské velitelství a práce směrem ke společné vojenské síle, která by se doplňovala se Severoatlantickou aliancí. Větší evropská obranná síla ale podle něj neznamená méně transatlantické solidarity.  "Musíme pracovat na společné vojenské síle, která bude komplementární s NATO," uvedl.

Reakce na brexit: EU navrhuje celoevropskou armádu

„Naše hranice jsou křehké a my musíme vědět, kdo sem vstupuje,“ uvedl šéf EK. Evropa se podle něj musí bránit terorismu.

"Evropská unie není v nejlepší formě, jsme v existenciální krizi," uvedl dále v projevu Juncker. Problémy podle něj vytváří populismus a velké nacionální zájmy. Rozhodnutí Británie odejít z EU ale Unii neohrozilo, zdůraznil Juncker. „Následujících dvanáct měsíců bude zásadní období pro dosažení lepší Evropy,“ uvedl. 

Předseda Evropské komise si před britským referendem sype popel na hlavu

Navrhl také zdvojnásobení nynějšího investičního plánu EU. K roku 2022 by tak takzvaný Junckerův investiční plán měl dosáhnout 620 miliard eur (asi 16,7 bilionu Kč). Oznámil také některé další iniciativy, mimo jiné reformu evropského telekomunikačního trhu. Přinést by měla například bezplatné bezdrátové připojení na veřejných místech k roku 2020 nebo sítě 5G k roku 2025. "Má to potenciál vytvořit v EU další dva miliony pracovních míst," míní šéf Evropské komise.

Sobotka prosil "neschopného" Junckera, ať zůstane šéfem Evropské komise

V otázce řešení migrace Junkcer představil nový Investiční plán pro Afriku. Ten by měl pomoci s rozvojem regionu a odradit tamní obyvatele od cesty do Evropy. Plán pro Afriku nabídne 44 miliard eur pro investice do rozvoje a může se zdvojnásobit, pokud finančně přispějí i členské státy.

Zdroj: ČTK, ceskatelevize.cz

Foto: Flickr.com, (CC BY-SA 2.0), EU2016 SK

 

Tagy článku