"Junckere! Nezastavíš východoevropské země, které odmítají přistěhovaleckou politiku Merkelové!" zvolal Farage

&quote;Junckere! Nezastavíš východoevropské země, které odmítají přistěhovaleckou politiku Merkelové!&quote; zvolal Farage
14 / 09 / 2016, 15:00

"Řešením proti nekontrolované globalizaci a zhoubnému nacionalismu a populismu na starém kontinentu je nová, reformovaná a silnější Evropská unie" tvrdí bývalý belgický premiér.

Štrasburk 14. září (ČTK) - Řekl to dnes předseda Aliance liberálů a demokratů pro Evropu (ALDE) Guy Verhofstadt. Reagoval na dnešní projev o stavu unie, který přednesl předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. Ten mimo jiné odsoudil sílící populismus v Evropě, který podle něj problémy neřeší, ale vytváří.

Otázky kolem EU podle šéfa čtvrté nejvýznamnější frakce Evropského parlamentu z celkových osmi rozdělují generace.

"Mladí lidé chtějí světlou evropskou budoucnost, vidí možnosti, které EU nabízí. Imigrační vlny, daňové úniky velkých nadnárodních firem, terorismus a mezinárodní zločinnost ale u mnohých starších lidí vyvolaly pocit, že unie už není řešením. V takové situaci není divu, že lidé padají do pasti nacionalistů a populistů, kteří kážou falešný smysl bezpečnosti, návrat ke zdem a plotům," uvedl bývalý belgický premiér Verhofstadt.

Podpořil přitom Junckerův návrh, aby byla vytvořena společná evropská obrana. "Američané od nás chtějí, abychom převzali více odpovědnosti za naše okolí," poznamenal k tomu Verhofstadt. Je podle něj také třeba reformovat měnovou a ekonomickou politiku unie a vytvořit nový společný přistěhovalecký a azylový systém, který by se opíral o evropské pohraniční a pobřežní hlídky.

Předseda největší skupiny v europarlamentu, Evropské lidové strany (EPP), Manfred Weber také věří, že evropská mládež stále vidí v EU lepší budoucnost. Evropské národy podle něj nechtějí rozdělenou Evropu, ale chtějí řešení obav a problémů. Dále při vystoupení v plénu po Junckerově projevu prohlásil, že Turecko je významným partnerem, ale nemůže se stát plnohodnotným členem EU.

Lídr druhé nejmenší frakce europarlamentu Evropa svobody a přímé demokracie (EFDD) Nigel Farage předpověděl v projevu rychlý nárůst opozičních sil. Myslí si také, že bude více referend o členství v EU.

"Nezastavíš východoevropské země, které odmítají přistěhovaleckou politiku (německé kancléřky Angely) Merkelové," zvolal na Junckerovu adresu britský politik, který stál v čele úspěšné kampaně za odchod Británie z EU.

Projev Junckera byl nudný. Žádné reformy nebudou

Za nudný a neinspirativní označili europoslanci za ODS dnešní projev o stavu unie předsedy Evropské komise Jeana-Clauda Junckera. Juncker je podle nich zárukou, že se Evropská unie žádných potřebných reforem nedočká. Podle ODS opět Juncker dokázal, že nemá v čele komise co dělat, uvedla tisková mluvčí strany Jana Havelková. Že nynější šéf EK není mužem na správném místě, soudí i europoslankyně za KSČM Kateřina Konečná.

"Bohužel projev předsedy Junckera ukázal, že po brexitu jde komise směrem, kterého jsme se obávali - tedy více Evropy, osočování členských států z populismu a z nepochopení krásných společných evropských ideálů," řekl místopředseda ODS Evžen Tošenovský.

Za velmi nebezpečné podle Havelkové považuje prohlášení o evropském generálním štábu bez jakéhokoli zakotvení vůči NATO. "Co to vlastně znamená? Bude tedy našemu parlamentu odebráno právo rozhodovat o zahraničních misích našich vojáků?" dodal Tošenovský.

Také předseda Aliance evropských konzervativců a reformistů Jan Zahradil z ODS odsoudil jako nebezpečnou myšlenku o společné armádě. "Opět jsme slyšeli o evropském generálním štábu a evropské armádě, což není nic jiného než vzkaz našim spojencům, že NATO nás už nezajímá. Evropa by tak přišla o jedinou garanci bezpečnosti, kterou v tuto chvíli má," uvedl na Twitteru Zahradil.

 

Tagy článku