Autor fotografie: Screenshot YouTube|Popisek: Donald Trump a Kim Čong-un
Donald Trump nejprve zrušil naplánovanou schůzku s Kimem, která měla proběhnout 12. června, ta je však nyní znovu potvrzena.
Předletní období bylo ve znamení naděje, že by se mohl konečně aktivně řešit problém jaderných zbraní, jimiž stále hrozil severokorejský režim. Poté, co byla předběžně domluvena schůzka Donalda Trumpa a severokorejského vůdce Kim Čong-una na 12. června, už to vypadalo, že dojde k historickému průlomu. Nestalo se tak. Donald Trump v květnu nejprve zrušil schůzku, aby následně otočil a deklaroval, že je připraven se s Kimem sejít. Nyní je tak jasné, že schůzka nejspíš opravdu proběhne v Singapuru 12. června.
psali jsme: Summit Kim Čong-una s Trumpem má být v Singapuru, píše Čoson lbo
Proč však vlastně Trump původně schůzku zrušil? Uvědomil si, že nestačí jen americký idealismus k vyřešení chronického světového problému a ke schůzce jak on, tak Kim přistupovali s odlišnými představami. Trump se domníval, že může opravdu dojít k poměrně rychlé denuklearizaci Korejského poloostrova výměnou za zrušení sankcí vůči LKDR a následnou vitální ekonomickou pomoc.
psali jsme: ,,Demokratické" prozření severokorejského diktátora se nekoná, Kim Čong-un jedná čistě pragmaticky
Jak posléze vyplynulo ze schůzky ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova a Kim Čong-una, vůle zbavit se jaderných zbraní je ze strany Kima neměnná, což mohlo také otevřít cestu k dalším jednáním.
Trump však musí po potvrzení schůzky s Kimem obezřetný v možných slibech či zárukách, které mu KLDR potenciálně dá. Jak víme, tato země v minulosti nejen slibovala, ale hlavně porušovala mezinárodní dohody za administrativy Billa Clintona v roce 1994 i George Bushe ml. v roce 2008 o kontrole svého jaderného programu. Americký prezident musí být pragmatickým reálpolitikem a tak k setkání se severokorejským vůdcem přistupovat. KLDR je totiž režimem, který je značně nevyzpytatelný a nepředvídatelný.
psali jsme: Kim Čong-un jednal v Číně s prezidentem, mluvil o bezjaderné KLDR
A snad právě realistický postoj zaujal Trump poté, co zrušil schůzku se severokorejským vůdcem. Uvědomil si v původním plánu, že provést rychlou denuklearizaci Korejského poloostrova ,,jedním šmahem" opravdu nejde. K úplné denuklearizaci je totiž stále cesta dlouhá. Uvidíme, zda znovu potvrzená schůzka Trumpa s Kimem přinese obsahově opravdu ,,průlomového". Dovolím si spíše být mírně skeptický.
Nepřehlédněte na Security magazínu: Survival - jak se chovat, abyste přežili v pustině nebo džungli? A kam se schovat před teroristickým útokem? S námi víte více