K islámským radikálům se už přidalo 25 tisíc zahraničních bojovníků

K islámským radikálům se už přidalo 25 tisíc zahraničních bojovníků
02 / 04 / 2015, 08:15

OSN zveřejnila nejnovější údaje o počtu příznivců IS, kteří bojují v Sýrii a Iráku.

Více než 25.000 zahraničních bojovníků se už přidalo k militantním skupinám, jako je Al-Kajdá a islámský stát. Odborníci tvrdí, že příliv zahraničních bojovníků je "vyšší, než kdy tomu bylo kdykoliv předtím". Radikálové z nejméně 100 zemí odcestovali do oblastí, jako je Irák, Sýrie, Libye a Pákistán.

Ve zprávě  OSN se uvádí, že tato skutečnost představuje okamžitou a dlouhodobou hrozbu pro globální bezpečnost.

Počet zahraničních bojovníků  "prudce vzrostl", a zvýšil se o 71% od poloviny roku 2014 do března 2015.

Země jako Sýrie a Irák se staly "skutečnou školou pro extremisty". OSN rovněž varuje, že pokud se podaří porazit IS v Iráku a Sýrii, dojde k "rozptýlení" zkušených islámských radikálů po celém světě.

Podle zpráv je dalších 6500 radikálů v Afghánistánu, stovky jich jsou v Jemenu, Libyi a Pákistánu. Vysoký počet zahraničních bojovníků přišel z Tuniska, Maroka, Francie nebo Ruska. 

Zpráva vyzývá k většímu sdílení zpravodajských informací mezi národy, a k identifikaci zahraničních bojovníků. (Zdroj: BBC News)

Psali jsme také:

Představují mladí turečtí rekruti IS hrozbu?

Islámský stát před branami: Zavřeme?

Západní studenti medicíny odešli pomáhat IS

ISIS útočí na syrské vojenské letiště

Islamisté se blíží k tureckým hranicím

IS "Libyi použijeme jako vstupní bránu do EU!"

Dopustí Evropa sebezničení ve jménu politické korektnosti?

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace