K teroristickému útoku v Texasu se hrdě přihlásil islámský stát

K teroristickému útoku v Texasu se hrdě přihlásil islámský stát
Autor fotografie: Redakce|Popisek: Ilustrační foto
05 / 05 / 2015, 17:30

Potvrzeno - jedná se o první útok islámských radikálů v USA.

K nedělnímu útoku na konferenční centrum, kde se konala výstava karikatur Mohameda, v texaském městě Garland, se přihlásil islámský stát.

Islamistická rozhlasová stanice al-Bajan Radio informovala, že stoupenci Islámského státu na výstavu zaútočili proto, že prezentovala „negativní obrázky proroka Mohameda“.

„Říkáme Americe, že to, co přijde, bude mnohem větší (...). Uvidíte vojáky islámského státu, jak dělají strašlivé věci,“ uvedli islamisté v prohlášení.  Pokud by se potvrdily informace o napojení útočníků na Islámský stát, byl by to podle BBC první útok této teroristické organizace na území USA.

Podle bezpečnostního analytika Franka Gardnera z BBC se nejedná o první útok džihádistů na americkém území, ale pokud se definitivně prokáže, že teroristickou akci inscenoval a režíroval islámksý stát, pak se jedná i mimořádně důležitou informaci.

Nicméně v některých ohledech to byl i "neúspěch IS", protože útočníci se nedostali přímo k vytipovaným cílům a nakonec byli zlikvidování nikoliv speciálním týmem SWAT, ale "obyčejným dopravním policistou". Podle něj je důležité spíše varování pro Američany: "Nejste v bezpečí na vašem vlastním dvorku, je to jen začátek, útoků přijde víc".

Zdroj: zpravy.idnes.cz, bbc.com

Tagy článku