Kaczyński: Polsko má morální právo nepřijímat uprchlíky

Kaczyński: Polsko má morální právo nepřijímat uprchlíky
Autor fotografie: flickr.com (CC BY 2.0) |Popisek: Jaroslaw Kaczyński
01 / 07 / 2017, 18:00

Polsko má morální právo nepřijímat uprchlíky, neboť nezavinilo špatnou situaci v zemích, odkud pocházejí. Prohlásil to dnes nejvlivnější polský politik Jaroslaw Kaczyński během kongresu vládní strany Právo a spravedlnosti (PiS), jejíž je předsedou. Ve svém projevu rovněž mimo jiné hodnotil práci členů vlády či prohlásil, že ostatní evropské země Polsku závidějí nadcházející návštěvu amerického prezidenta Donalda Trumpa.

,,Nezneužili jsme státy, z nichž nyní tito uprchlíci přicházejí do Evropy, nevyužívali jsme jejich pracovní sílu a konečně, nepozvali jsme je do Evropy. Máme plné morální právo říci ´ne´," prohlásil šéf konzervativní strany, pod jejímž vedením Polsko výrazně změnilo kdysi liberální kurz a tvrdě se vymezuje vůči Bruselu kvůli uprchlickým kvótám.

Evropská komise s Polskem, Českem a Maďarskem zahájila řízení kvůli tomu, že odmítají nabízet nová místa pro běžence přerozdělované z nejpostiženějších evropských zemí. Polsko podle šéfa vládní strany nemá žádný důvod k tomu, aby si v rámci solidarity přijímáním uprchlíků ,,radikálně snížilo standard kvality svého života".

Kaczyński během více než hodinového projevu zahajujícího kongres podrobně hodnotil výkony členů polské vlády, jejíž premiérka Beata Szydlová na akci nevystoupí. Polská média před sjezdem spekulovala, že by na něm mohlo být ohlášeno několik změn ve vládě a mluvilo se i o premiérském postu. Kaczyňski, který je považován za hlavního hybatele dění v kabinetu, v němž nemá žádnou funkci, se však za Szydlovou postavil a prohlásil, že ,,bojuje jako lvice". Někteří ministři se od něho sice dočkali kritiky, konkrétní návrhy na vládní změny ale nepadly.

Politik názorově blízký americkému prezidentu Trumpovi se s několika stovkami spolustraníků i národem u televizních obrazovek podělil o radost, kterou má z jeho návštěvy chystané na čtvrtek.

Zároveň prohlásil, že tento úspěch polské diplomacie vyvolal závist v dalších evropských zemích a například britští představitelé kvůli němu ,,útočí" na Varšavu. Premiérka Theresa Mayová již v zimě Trumpa pozvala na oficiální státní návštěvu ostrovního království, Bílý dům se však na datu cesty stále nedohodl. Polská média v minulých dnech spekulovala o tom, že Trump dal přednost Varšavě kvůli tomu, že mu polští představitelé přislíbili kladné přijetí a organizují autobusy s pozitivně naladěnými lidmi, zatímco v Británii či dalších zemích jej patrně čekají protesty.

Tagy článku