Kaddáfí před svým svržením varoval před ovládnutím Evropy islamisty

Kaddáfí před svým svržením varoval před ovládnutím Evropy islamisty
Popisek: Kaddáfí měl na svědomí mnoho zločinů, ale svou zemi držel do zahraniční intervence pevně v rukách. Od jeho pádu zmítají Libyi nepokoje
10 / 01 / 2016, 16:00

Těsně před svým svržením v roce 2011 měl libyjský diktátor Muammar Kaddáfí dva telefonáty s tehdy již bývalým britským premiérem Tony Balirem. Blair mu nabízel pomoc, pokud se vzdá moci a odejde z Libye a naopak Kaddáfí varoval před útokem radikálů.

Přepisy rozhovorů z února 2011 poskytl zahraničnímu výboru britského parlamentu sám Blair v rámci vyšetřování účasti Spojeného království na vojenské intervenci NATO v Libyi v březnu 2011. 

Blair varoval Kaddáfího, že pokud  "nebude stát stranou a neodejde někam do bezpečí", mohlo by to mít za následek "krveprolití pro mnoho Libyjců". Hovor souvisel s propuknutím povstání proti Kaddáfího režimu právě v únoru roku 2011 ve městě Benghází, které se pak začalo šířit po celé zemi.

Kaddáfí ale reagoval na slova bývalého britského ministerského předsedy odmítavě. Řekl, že jeho vojenské síly nezpůsobily násilí na obyčejných libyjských lidech, ale že protesty jsou pokusem ozbrojených islámských extremistů "ovládnout Středozemní moře... a pak zaútočit na Evropu".

Diktátor přirovnal protesty k extremistickému násilí v Afghánistánu, Alžírsku, Nigérii a Pákistánu a Blairovy návrhy přirovnal k pokusu o kolonizaci své země. 

"Chcete-li získat (doslova sklízet) Libyi, jsme připraveni bojovat. Bude to jako v Iráku," řekl Kaddáfí a ukončil rozhovor větou "nechte nás na pokoji".

To se však nestalo. Dne 19. března 2011 vstoupila francouzská bojová letadla do vzdušného prostoru Libye, o několik hodin později se připojila letadla a technika ozbrojených sil Velké Británie, Španělska, Itálie, Belgie, Spojených států amerických, Kanady i některých arabských zemí. Tyto státy podpořily povstalce a oslabily vojenskou převahu Kaddáfího vojsk. Sám Muammar Kaddáfí byl v říjnu 2011 bez soudu brutálně zavražděn povstalci.

Podle předsedy zahraničního výboru Crispina Blunta se poslanci budou nyní zabývat tím, zda "Kaddáfího prorocká varování před vzestupem radikálních militantních skupin po pádu režimu byla mylně ignorována".

Západní politici si podle Blunta na rozdíl od Kaddáfího plně neuvědomovali rizika vyplývající z intervence do Libye - pro libyjský lid i západní zájmy.

Tony Blair si nicméně trvá na tom, že situace v Libyi by údajně byla s Kaddáfím ještě horší. Oba politici se několikrát setkali osobně, když byl Blair premiérem a to i na Kaddáfího pouštní základně v Libyi v roce 2004 a 2007.

Zdroj: BBC

Tagy článku