Kadyrov slibuje pomstu IS za zavražděného Čečence

Kadyrov slibuje pomstu IS za zavražděného Čečence
Autor fotografie: Kremlin.ru [CC BY 4.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/4.0)], via Wikimedia Commons|Popisek: Kadyrov
03 / 12 / 2015, 15:00

Moskva 3. prosince (ČTK) - Vůdce autonomního Čečenska Ramzan Kadyrov dnes slíbil vypátrat a zlikvidovat rusky hovořícího muže, který na nahrávce takzvaného Islámského státu (IS) podřízl jeho krajana jako údajného ruského špeha.

V řadách IS v Sýrii a v Iráku podle zpravodajských služeb a médií bojuje až několik tisíc Kavkazanů.

"Ano, byl to Rus-Čečenec, kterému uřízli hlavu," potvrdil novinářům Kadyrov. "Čečenci si pamatují, vědí a nenechají to tak být. Ten, kdo podřízl našeho občana a ohrožuje bezpečnost našeho státu, nebude dlouho žít. Pošleme jej na onen svět s jednosměrnou jízdenkou," zdůraznil.

Zavražděný muž se podle ruských médií na videu islamistů představil jako Magomed Chasijev, narozený 4. srpna 1992 v čečenské metropoli Grozném. Ruská tajná služba FSB jej prý naverbovala v Majkopu, kde studoval, a k IS se dostal koncem loňského srpna. Moskvě prý podával hlášení prostřednictvím arménské spojky.

Psali jsme: Islámisté údajně popravili ruského špeha. Vzkazují Rusku: "Ponížíme vás, zaútočíme na vás!"

Podle ruských novinářů na sociálních sítích existují záznamy, že mladík před dvěma lety prosil Kadyrova, aby mu pomohl s nalezením práce. Vraždu také dávají do souvislosti s tím, že o den dříve ruský vojenský soud odsoudil k pěti až sedmi letům vězení šest čečenských studentů za šíření myšlenek IS a verbování rekrutů do řad islamistů.

Agentura Interfax nicméně s odvoláním na nejmenovaný zdroj z ruských tajných služeb uvedla, že zavražděný Čečenec byl sotva ruským špionem. Prý kdyby tomu tak bylo, islamisté by jej určitě využili lépe, než aby ho jen zavraždili. V řadách teroristů je ale prý mnoho asociálů, a to i z Ruska, které lze snadno označit za zrádce a ukázkově popravit.

Kadyrov dnes v Kremlu jako jeden z regionálních pohlavárů poslouchal projev prezidenta Vladimira Putina.

Pravdivost středeční nahrávky s usmrcením údajného ruského špiona nebylo možné ověřit. Videozáznam byl údajně natočen v baště radikálů, syrském města Rakka. Na videu je vidět neidentifikovaný rukojmí v oranžové kombinéze, který klečí před jiným mužem držícím v ruce nůž. Ozbrojenec na záznamu mluví rusky a následně prořízne zajatcovi hrdlo.

Na záběrech je údajný čečenský špion, který prý na kameru přiznal, že Moskvě předával informace o 605 ruských občanech, kteří odešli bojovat k islamistům v Iráku a Sýrii.

Než rukojmímu uřízne hlavu, říká ozbrojenec na videu: "Putine, ty pse, útočili jsme na Asada ještě před vaším příchodem, stejně tak jako na Američany a další spojence. A budeme útočit i na vás."

Šlo prý o první vraždu ruského občana před kamerou IS od zahájení ruských náletů v Sýrii na konci září.

Zdroj: ČTK

Tagy článku