Kalousek: Putinova pátá kolona nezklamala

Kalousek: Putinova pátá kolona nezklamala
Autor: Twitter|Popisek: Ilustrační obrázek
09 / 03 / 2016, 12:45

Miroslav Kalousek včera ve sněmovně navrhl 3 body, které se vázaly k unesené ukrajinské pilotce a podpoře otevřeného dopisu polských a ukrajinských intelektuálů, ve kterém žádají evropské lídry o podniknutí mimořádných kroků, které by vedly k okamžitému a bezpodmínečnému propuštění Nadiji Savchenko.

Ukrajinská pilotka Savchenko už šestý den drží suchou hladovku, tedy nepije a celkem 84 dní už nejí. I přes opakované žádosti ruská strana k unesené pilotce nechce pustit ukrajinské doktory. 

Miroslav Kalousek se snažil prosadit ve Sněmovna prosadit usnesení, ale ta očividně není takovéhoto jasného kroku schopná.

Proslov M. Kalouska:

Dobrý den vážené dámy, vážení pánové.

Dovolte mi, prosím, abych navrhl mimořádný bod na schůzi sněmovny, a to jako první bod dnešního jednání. Tento bod by se jmenoval Odpověď Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky na Otevřený dopis evropským lídrům - Free Savchenko. Domnívám se, že osud ukrajinské pilotky Nadiji Savčenko je dostatečně znám, abych vás teď nemusel zdržovat jeho podrobným líčením.

Včera poměrně značné množství významných polských a ukrajinských intelektuálů napsalo otevřený dopis všem evropským lídrům. Ten dopis je do té míry krátký, že bych si dovolil ho přečíst.

Text toho dopisu zní:

Obracíme se na vás s výzvou o podniknutí mimořádných kroků, které by vedly k okamžitému a bezpodmínečnému propuštění 34leté NadijiSavčenko, ukrajinské občanky, která byla unesena a uvězněna před více než 20 měsíci v Ruské federaci. Ruské státní orgány se vysmívají lidským právům, mezinárodnímu právu i ústavě vlastní země. Zároveň pohrdají mezinárodním společenstvím i Minskými dohodami. Jakékoliv úsilí mezinárodního společenství bylo doposud bezúspěšné. Na znak protestu proti jednání ruského soudu Nadija Savchenko ohlásila 4. března suchou hladovku. Skutečnost, zda se jí podaří zachránit život, bude testem účinnosti mezinárodní diplomacie a také naší oddanosti evropským hodnotám.

Tolik text toho dopisu, který je adresován všem evropským lídrům. Při určité míře sebevědomí, které se domnívám, že České republice přísluší, jsem přesvědčen, že nejsme potenciální signatáři, ale že jsme jedním z adresátů, protože ten dopis byl adresován všem evropským lídrům. A jako jeden z evropských lídrů by se k tomu, podle mého názoru, měla Poslanecká sněmovna při nejbližší příležitosti vyjádřit. A to je právě teď.

Pokládám za fér, abych vám dopředu řekl, jaké usnesení budu navrhovat. Domnívám se, že diskuze nemusí být dlouhá vzhledem k tomu, že ta záležitost je nám všem známá a všichni můžeme bez dlouhých rozprav hlasovat podle svého vědomí a svědomí. Chci jenom dopředu avizovat návrh usnesení, které bych v rozpravě přednesl.

To usnesení je krátké, mělo by tři body a znělo by:

Poslanecká sněmovna :

Podporuje otevřený dopis polských a ukrajinských intelektuálů, ve kterém žádají evropské lídry o podniknutí mimořádných kroků, které by vedly k okamžitému a bezpodmínečnému propuštění Nadiji Savchenko.
Žádá své partnery ve všech zemích Evropské unie, aby v této věci spolu s Poslaneckou sněmovnou Parlamentu České republiky apelovaly na odpovědné instituce Ruské federace.
Pověřuje předsedu Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky Jana Hamáčka, aby toto usnesení neprodleně předal velvyslanci Ruské federace v České republice.
Kolegyně a kolegové, děkuji vám za podporu tohoto bodu.

Zdroj: Webové stránky Miroslava Kalouska

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace