Kam vlastně kráčíš, milé ANO?

Kam vlastně kráčíš, milé ANO?
Autor fotografie: David Sedlecký (CC BY-SA 4.0)|Popisek: Andrej Babiš
18 / 02 / 2019, 07:45

Po dalším sněmu ANO, kde byl opět překvapivě ,,zvolen" Andrej Babiš jako předseda, vyslovil ostravský primátor Tomáš Macura myšlenku nutnosti jasného ideového zakotvení, neboť ANO je ,,trochu pro všechny a trochu pro nikoho". Nicméně takové nápady nejsou zatím pro Babiše a další na pořadu dne. Proč?

KOMENTÁŘ

Viditelný a populární primátor Ostravy Tomáš Macura navrhuje jasnější ideové zakotvení, jinak podle něho přestanou hnutí voliči rozumět, naopak Andrej Babiš a jeho věrní chtějí mít tzv. catch-all party, to znamená stranu určenou pro všechny, jakkoli to protikladně zní. Macurův hlas, i když je dostatečně slyšet, však nereflektuje zásadní fakt, a tím je úmyslná ideová nezakotvenost ANO a vládnutí dle aktuálních politických potřeb, které je podloženo velmi často výzkumy veřejného mínění na nejrůznější problematiky.

Pokud by se ANO ideově zakotvilo, otázkou je kde - na pravici, levici, či středu? Pak by se Babišovi zavřely možnosti oslovit podle zmíněných momentálních politických potřeb významné cílové skupiny, které jsou třeba klíčem k vítězství ve volbách. Hnutí ANO tato taktika, kterou razí Babiš, umožňuje být totiž mimořádně flexibilní (pro opozici mimořádně oportunistický), a proto je v současné době ANO levicové, protože tam je velký voličský potenciál, který ANO prakticky ,,vyluxovalo", a vzalo tak ČSSD a KSČM její tradiční voliče. Nicméně vzhledem k nadcházejícímu boji o živnostníky, o které se pere ANO s ODS, bude muset být zas určitou dobu Babišovo hnutí pravicové. A tak dále a tak dále stále dokola.

Strategii, která je zatím úspěšná, nemá důvod Babiš měnit, a proto tudíž nechce ideově své hnutí zakotvit. Nemá totiž v tomto směru zatím žádnou potřebu, která ho k tomu nutí, a v pravolevém vnímání politického spektra spíše potřebuje trvale rozbíjet tradiční chápání polistopadového politického stranictví jako ,,zkorumpovaného" reliktu divokých 90. let, což mu pomáhá se vymezovat od tradičních stran, od levice až po pravici.

Naléhavost ideového ukotvení hnutí, které se již stalo rovněž součástí ,,nenáviděného" politického establishmentu, jež už stačilo hnutí ANO 5 let spoluformovat, tak není na pořadu dne. A dlouho také nebude, dokud bude ANO výrazně vyhrávat volby. Nic zatím nenasvědčuje tomu, že by tomu mělo být v následujících letech jinak, což je hozený ručník ostatním stranám.

 

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace