Kam se poděly ztracené sovětské kufříkové jaderné bomby – k teroristům, nebo státům Blízkého východu?

Kam se poděly ztracené sovětské kufříkové jaderné bomby –  k teroristům, nebo státům Blízkého východu?
Autor fotografie: Pixabay License Free for commercial use|Popisek: Ilustrační obrázek
26 / 03 / 2023, 13:30

Zbraň schopná zabít přibližně 100 000 lidí se může se nacházet v rukou teroristů kdekoliv na světě. Kufřík o velikosti 60 cm x 40 cm x 20 cm může odpálit jedna osoba během půl hodiny. Vypadá jako 105mm náboj zabalený ve větším kufříku.

7. září 1997 magazín Sixty Minutes společnosti CBS vysílal alarmující zprávu bývalého ruského poradce pro národní bezpečnost, generála Alexandra Lebedě, který informoval o faktu, že ruská armáda postrádá ve svém arzenálu více než sto kufříkových jaderných bomb.

Co s těmito zbraněmi je, kdo je ovládá nebo zda byly zničeny, bývalý generál nevěděl. Na otázku, zda je možné, že by nevěděl o jejich likvidaci armádou, generál odpověděl, že ne.

Ironií osudu vznikly tyto zbraně určené pro likvidaci amerických měst sovětskými agenty podle původních návrhů laboratoří v Los Alamos uniklých v šedesátých letech!

Generál Alexander Lebeď zemřel při nevyjasněné havárii vrtulníku Mi8. Jedna z teorií mluví o tom, že bývalý sovětský generál zemřel na příkaz Putina, podle jiných teorií se stal obětí války mezi oligarchy o ovládnutí průmyslových podniků v Rusku.

Existenci těchto zbraní ale potvrdil i další ruský důstojník jménem Stanislav Lunev v lednu 2000. Ukázka, jak by mohla tato bomba vypadat, proběhla v americkém Kongresu 24. ledna 2000, kde byl ukázán kufřík s funkčními součástkami, pouze bez plutoniové náplně. Ruská vláda popřela, že takové zbraně kdy existovaly.

I v případě, že tyto zbraně neexistují, je pořád hodně jaderných zbraní, které se ztratily při haváriích ponorek nebo letadel USA a Sovětského svazu. Američané přiznávají celkem 11 ztracených jaderných zbraní a to včetně vodíkových, ruská strana oficiálně nic, ale podle odhadů se sovětské a následnické ruské armádě povedlo ztratit více než 40 hlavic.

Zdroj: CBS

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.