Kam se ztratili političtí vůdci? U nás až na výjimky nejsou k mání

Kam se ztratili političtí vůdci? U nás až na výjimky nejsou k mání
11 / 11 / 2017, 14:30

Parlamentní volby jasně ukázaly, jakou roli hraje dnes schopný lídr.

Hořká porážka sociálních demokratů ostře kontrastuje s vynikajícím výsledkem hnutí ANO, které své soupeře doslova převálcovalo. Volby v ,,plné kráse" ukázaly, že pro úspěch jednotlivé strany či hnutí je klíčovou figurou její lídr. Nemusím mít Andreje Babiše rád, ale mu přiznat musím - lídr to je a umí svým projevem, který je někdy lehce teatrální, zaujmout, prostě strhnout. Naproti tomu Bohuslav Sobotka či Lubomír Zaorálek se mohou akorát předhánět v tom, kdo je víc nudný. 

psali jsme: Babiš slaví drtivý triumf. Sociální demokraté dostali smrtící úder na solar

Přítomnost rozhodného a sebevědomého lídra v konkrétní straně je jedním ze stěžejních indikátorů, pod něhož se volič rozhoduje. Lídr reprezentuje svou stranu navenek, on do značné  určuje veřejnou agendu míry a rovněž moderuje společenskou diskusi o nejpalčivějších problémech země. Toho nebyli ani Sobotka, ani Zaorálek schopni. První z jmenovaných je totiž svým založením nevýrazný, ale možná dobrý státní úředník, druhý pak ponekud neobratný filozof, který se nezřídkakdy do svých myšlenek zamotává, přičemž mu nerozumí jeho spolustraníci, natožpak voliči.

Babiš tuto úlohu zvládl na jedničku. Dokázal odvrátit pozornost od svých kauz a dokázal zručně stočit veřejnou debatu na výsledky vlády a zejména své úspěchy, které voličům dokázal prodat. ČSSD takového lídra, jako je Babiš nemá  adomnívám se, že ho bude hledat dlouho, pokud ho vůbec někde ,,objeví". 

psali jsme: Topka balancuje na hraně. Dá Miroslav Kalousek po volbách své definitivní sbohem?

Jedním z problémů české politiky je ten, že ,,opravdoví" lídři, jako jsou Emmanuel Macron, Sebastian Kurz a další prostě u nás nejsou. ,,Strhávači" davů zkrátka nerostou na stromech, ale musí v politice vyrůst. Sobotka bohužel tuto možnost nedával a vytvořil si jednobarevné vedení bez možnosti kvalitní názorové oponentury. To se mu teď mimo jiné vrací jako bumerang. ČSSD však takového lídra bude nutně potřebovat k tomu, aby se vrátila na politické výsluní. Pokud budou ve straně převládat lidé jako Sobotka, Zaorálek a další ,,nesrozumitelné" postavy, bude tento návrat prakticky nemožný. Ze všeho nejvíc však nyní ČSSD potřebuje krizového manažera, který by stranu dostal ze současného dna.

 

 

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace