Kamion vjel do lidí na vánočních trzích v Berlíně

Kamion vjel do lidí na vánočních trzích v Berlíně
19 / 12 / 2016, 20:45

AKTUALIZOVÁNO / Německá policie hovoří o možném teroristickém útoku a potvrdila, že na místě je devět mrtvých a až 50 zraněných.

20.12.2016 / Smrtící kamion v Berlíně řídil údajně uprchlík. Počet obětí stoupl na dvanáct

21:40 / Policie dopadla řidiče kamionu, jeho spolujezdec je údajně mrtvý. Policie současně vyzývá obyvatelé, aby zůstali doma a nešířili fámy. 

 

21:30 / ČTK - Při útoku na vánoční trh v centru Berlína zemřelo nejméně devět lidí, napsala na twitteru berlínská policie. Zraněno je nejméně 50 lidí, někteří z nich vážně, uvedla televize N24. Útočník, který najel nákladním vozem do davu lidí, je zatím podle médií na útěku.

Útok se odehrál kolem 20:00 SEČ na vánočním trhu na náměstí Breitscheidplatz nedaleko symbolu západní části Berlína, Pamětního kostela císaře Viléma. Nákladní vůz vjel podle listu Berliner Zeitung přes chodník na trh, kde se zastavil těsně před vánočním stromem.

Na záběrech z místa činu je vidět velký černý nákladní vůz, který má podle televizní stanice n-tv polskou poznávací značku. Na místě jsou také desítky záchranářů, zdravotníků a hasičů, kteří pomáhají zraněným. 

Německá policie ještě před několika dny uklidňovala veřejnost, že kvůli přetrvávajícímu nebezpečí teroristických útoků zpřísní ostrahu vánočních trhů. Americké ministerstvo zahraničí koncem listopadu varovalo občany Spojených států před zvýšeným rizikem teroristických útoků v Evropě v době nadcházejícího adventu. Jako možné cíle útoků jmenovalo právě i vánoční trhy. Připomnělo, že kromě Turecka, Belgie a Francie teroristé útočili letos také v Německu. 

 

 

 

Média na sociálních sítích spekulují, zda se nejedná o teroristický útok jako ve francouzském Nice. Kamion podle svědků vůbec nezpomaloval. Zdroj: dailymail.co.uk

Očitý svědek celého útoku, Mike Fox z Birminghamu tvrdí, že kolem něj ve vzdálenosti asi tři metry projelo velké nákladní auto a vjelo mezi lidi, kteří byli u stánků. "Bylo to určitě úmyslné," řekl agentuře Associated Press. 

Polská televize TVN24BiS zveřejnila informaci, že kamion patří polské přepravní společnosti, jejíž majitel Ariel Zurawski uvedl, že je přesvědčen o tom, že jeho řidič kamion neřídil. Je to prý jeho bratranec a kamion mu asi ukradli, když jel do Berlína vyložit náklad. 

Video: Panika v Nice. Kamion vjel do davu lidí oslavujících státní svátek

 

 

Tagy článku