Kampaň KSČM financovala lobbistka z peněz na charitu

Kampaň KSČM financovala lobbistka z peněz na charitu
Autor: Screenshot YouTube|Popisek: Vojtěch Filip a Pavel Kováčik
22 / 02 / 2018, 17:15

Záhadná tisková mluvčí Michala Haška (ČSSD), lobbistka souzená za pokus o podvod, je úzce propojená s agenturami Profil. Ve všech těchto rolích je v uplynulých letech veřejnosti známá Jana Mrencová, která ještě vloni v srpnu tvrdila, že se o politiku nezajímá už čtyři roky. Jak zjistil Securitymagazin.cz, při letošních parlamentních volbách jejích služeb využily krajské organizace KSČM. A na další malér je zaděláno.

Na vedení komunistické strany se aktuálně obrátil předseda představenstva společnosti Arca Capital Bohemia Pavol Krúpa (pozn. jeho dopis včetně příslušných dokumentů zveřejňujeme). Upozorňuje, že Mrencová opakovaně a záměrně jednala s úmyslem přisvojit si finanční prostředky ve výši několika milionů korun pod záminkou organizace charitativních akcí a projektů na podporu vzdělanosti. Peníze místo toho využila na kampaň KSČM.

Prostřednictvím společnosti Profil se zavázala realizovat pro společnost Arca Capital Bohemia aktivity spočívající v podpoře vzdělání a charitativní činnosti. Konkrétně se jednalo o Kongres pro střední školy a charitativní projekt Rošťák roku, na které se od společnosti Arca Capital Bohemia získala finance.

 Peníze měly jít studentům

„Uveden projekt Rošťák roku nebyl nikdy uskutečněn a k akci Kongres pro střední školy nebylo ani přes několik výzev doloženo plnění, které mělo být uskutečněno. Nebylo doloženo ani poskytnutí finančních darů studentům, na které Jana Mrencová obdržela finanční prostředky od společnosti Arca Capital Bohemia,“ zdůrazňuje Krúpa a dodává: „Mrencové byly dále z mé strany jako fyzické osoby poskytnuty smlouvou o zápůjčce finanční prostředky ve výši 5 000 000.“

psali jsme: Izvestija: KSČM a SPD chtějí legitimizovat spojení Krymu s Ruskem

Tato půjčka však podle Krúpy navzdory uplynutí stanovené lhůty a několika adresovaných výzev k navrácení nebyla řádně splacena.

„Jako argument a důvod pro nedodržení závazků navrácení finančních prostředků uvedla Mrencová financování kampaně politické strany KSČM, kdy zdrojem měly být právě zapůjčené prostředky,“ konstatuje Krúpa.

Pomáhala i Konečné

Mrencová se, jak Krúpa doplňuje, odvolávala na údajné jednání a podporu Vojtěcha Filipa. Zároveň vykázala v rámci reklamní činnosti, kterou poskytovala pro skupinu Arca Capital a za kterou inkasovala částky v celkové výši 4 840 000 mediální výstupy, které se týkají aktivit poslankyně Kateřiny Konečné.

Z důvodu podezření z několika trestných činů podala v těchto věcem Arca Capital Bohemia trestní oznámení.

Mrencová proslula již v pozici mluvčí exhejtmana Michala Haška, kdy vystupovala pod skrytou identitou; najala si ji olomoucká buňka soc. dem. Předseda KSČM Filip nicméně odmítá, že by on sám s Mrencovou spolupracoval, naposledy se tak prý stalo na Mezinárodní den žen. Důvody spolupráce ale sdělit nechtěl. 

psali jsme: STEM: Obliba ČSSD klesla, volby by ji dostaly na úroveň KSČM

„Spolupracovaly s ní některé krajské organizace na této volební kampani,“ potvrdil. „Já jsem naposledy využil jejích služeb na loňský Mezinárodní den žen. Když ji budu potřebovat, objednám si ji nebo si objednám jinou agenturu. Prostě je to moje věc,“ dodal a odmítl přiblížit důvody, proč padla volba právě na Mrencovou.

V politice jako doma

Lobbistka Jana Mrencová má kontakty s významnými politiky i jejich manželkami. Spolupracovala například s Ivanou Zemanovou, Šárkou Grossovou. Je spojená s firmami s názvem Marketingové centrum Profil a Producentské centrum Profil. S těmito firmami, kde podle serveru Neovlivní.cz působí Mrencové druh i syn, uzavřel Jihomoravský kraj za hejtmana Haška smlouvy v letech 2011 až 2013 v hodnotě 3,75 milionu korun. Zakázky prověřovala policie, případ ale letos odložila.

Podle Filipa připravovala v loňských volbách do sněmovny Mrencová prostřednictvím agentury Profil, kde se angažuje, pro olomouckou buňku strany kontaktní kampaň.

Také podle předsedy tamního výboru Josefa Nekla (KSČM) není spolupráce s Mrencovou ničím výjimečným.

Mrencová podle jeho slov organizovala například inzerci ve sdělovacích prostředcích, zpracovávala grafické návrhy kampaně anebo zařídila kompletní fotografování kandidátů uměleckým fotografem.

Sama Mrencová přitom v srpnu 2016 sdělila novinářům Seznam.cz: „Politiku nedělám už dávno. Přestala jsem před čtyřmi lety. Prostě mě to už nezajímá.“

 

Nepřehlédněte na Security magazínu: Defence - tanky, lodě,  letadla, obrněné vozy. Jaké jsou nejnovější trendy ve zbrojním a obranném průmyslu? S námi víte více

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace