Kanada zůstává zapojena do programu F-35

Kanada zůstává zapojena do programu F-35
Autor: Lockheed Martin|Popisek: F-35 během klimatického testu
28 / 02 / 2016, 08:45

Silácké řeči nového premiéra Justina Trudeaua po loňských vítězných volbách, že Kanada nepotřebuje F-35 se tak ukazují jako poněkud liché, a Kanada si ponechává otevřená vrátka.

Tento týden oznámila tisková mluvčí kanadského ministerstva obrany, Ashley Lemire, že Kanada plánuje uskutečnit poslední potřebnou roční splátku programu JSF v hodnotě necelých 33 miliónů dolarů.

Tento příspěvek tak udrží Kanadu mezi členy států, které letoun páté generace nakoupí, umožní to získat nové F-35 se slevou a kanadské společnosti zůstanou ve hře o zakázky dodávek pro nové stroje.

Na otázku, proč Kanada zůstává i nadále v programu Joint Strike Fighter, když liberálové F-35 vyloučili jako jednu z možností, ministr obrany Harjit Singh Sajjan řekl, že vláda ještě stále přezkoumává, jak by měla postupovat při výměně stárnoucích stíhaček CF-18.

"Nemůžeme jen tak učinit rychlé rozhodnutí o něčem takovém. Chceme učinit odpovědné rozhodnutí, jak se posouváme vpřed. Musíme mít správné požadavky. Po projití řádného procesu bude provedeno rozhodnutí," řekl ministr obrany.

Roční požadovaný příspěvek pro setrvání v programu Joint Strike Fighter po boku spojenců, jako jsou Spojené státy a Británie, se pohybovala mezi 21 - 48,5 milióny dolarů v průběhu posledních pěti let.

Odchod z programu Joint Strike Fighter by bolel hlavně kanadské firmy, protože ty by se již nemohly ucházet o zakázky na dodávku dílů a software pro letadla. Kanadské společnosti získaly více než 750 miliónů ve smlouvách souvisejících s F-35, protože Kanada je dlouholetým partnerem v tomto programu. V případě, že liberálové opustí program, budou smlouvy s kanadskými podniky ukončeny a ty nebudou mít nárok na další práce.

"V této chvíli Kanada zůstane v programu Joint Strike Fighter, což Kanadě zajistí, že bude moci i nadále využívat ekonomických příležitostí vyplývajících z partnerství, zatímco pracujeme na určení cesty vpřed," řekla mluvčí ministerstva obrany paní Lemire.

Jeden expert na zakázky pracující pro federální vládu, který hovořil pod podmínkou anonymity řekl, že není jasné, zda by se Ottawa mohla úspěšně bránit proti právním krokům Lockheedu, kdyby vyřadila jeho letadlo F-35 ze soutěže.

"Budou se muset rozhodnout, zda chtějí soutěžit, nebo čelit žalobě. ... Nejjednodušší možností z mnoha důvodů je spustit soutěž a nechat ji proběhnout spravedlivě," řekl anonymní expert.

Zdroj: The Globe and Mail

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace