Budou kanceláře a byty povinně vybaveny bezpečnostními kamerami? Neuvěřitelný návrh britské policie

Budou kanceláře a byty povinně vybaveny bezpečnostními kamerami? Neuvěřitelný návrh britské policie
Autor fotografie: Pixabay|Popisek: Ilustrační foto
10 / 03 / 2015, 09:45

S návrhem pro snížení kriminality ve Velké Británii přišel jeden z nejvyšších britských policejních šéfů komisař Bernard Hogan Howe. Je reálné, že budou CCTV povinné v rámci EU?

Komisař londýnské metropolitní policie Sir Bernard Hogan Howe uvedl v lednu tohoto roku pro deník The Telegraph, že majitelé by měli do svých objektů - soukromých domů, bytů i podniků - nainstalovat bezpečnostní kamerové systémy (CCTV), aby se policii usnadnilo vyšetřování a objasňování trestných činů.

Tím by se zvýšila objasněnost a pomohlo by to detektivům řešit především vloupání a krádeže, a to v době, kdy se policie potýká s řadou úsporných opatření.

Také řekl, že majitelé domů musí usilovat o správnou instalaci zařízení takovým způsobem, aby byl na záznamu k rozpoznání obličej zloděje. Na otázku, zda je skutečně potřeba, aby k tomuto kroku majitelé nemovitostí přistoupili, odpověděl "Ano, a také doporučujeme, aby kamery byly přesunuty až do úrovně očí"...."pokud zabírá jen pohled seshora na hlavu, máme problém s rozpoznáním obličeje". Současně varoval před koupí levných zařízení, která mají špatné rozlišení.

Policie totiž bude na majitelích domů, kde došlo k trestným činům, požadovat předložení těchto videozáznamů a pomocí vlastního softwaru na rozpoznávání obličejů budou policisté schopni rychle ztotožnit pachatele. 

Popřel současně, že by vandalové nebo zloději tyto kamery "ve výši očí" úmyslně rozbíjeli, " Většina zločinců je při činu zmatená a nemyslím si, že by k tomu docházelo"....."pro nás je v dnešní době nejdůležitější identifikovat pachatele právě podle tváře, to je to, co potřebujeme."

Přestože výše uvedené řekl již v lednu, možnost zavedení povinných CCTV nejen do domovů britských občanů, se zřejmě "zalíbila" jiným úředníkům, protože původní článek převzala další média (Express.co.ukibtimes.co.ukdailymail.co.ukmirror.co.uk)

Profesionální zloději samozřejmě vědí, jak se vyhnout CCTV. Přestože někteří pachatelé jsou policií zadrženi na základě záběrů z kamer, s jistotou lze tvrdit, že použijí obrannou strategii a zakryjí si tvář nebo hlavu. Potom podobná "bezpečnostní opatření" naprosto postrádají svůj smysl a logiku.

Minulý týden profesní policejní sdružení College of Policing, které předkládá doporučení a postupy britské policii, informovalo o tom, že bezpečnostní kamerové systémy CCTV mají jen malý vliv na snižování majetkové trestné činnosti a téměř žádný vliv na odstrašení případných pachatelů.

Pokud by se však toto "doporučení" stalo normou, byli bychom povinni při vyšetřování jakýchkoliv údajných trestných činů povinni poskytnout orgánům činným v trestním řízení videozáběry domácích kamer jako důkazní materiál. A museli bychom poskytovat i videozáznamy z kamer v ložnicích a v koupelnách. Otázka je, jak se k podobným nejapným návrhům postaví politici EU a především pojišťovací společnosti. 

Zdroj: The Telegraph

Psali jsme také:

Kamery zaznamenaly řádění živlů

Skandál v australském nákupním centru - ochranka tajně pořizovala intimní záběry žen

Děsivé záběry pokusu o vraždu v panamském fastfoodu

Pluk ukrajinských nacionalistů byl natočen při rabování

CCTV videa: terorismus, vražda, krádež i sexuální obtěžování

Přepadení bezpečnostní agentury - policie žádá o pomoc

Jak za minutu ukrást kosmetiku za 15 tisíc?

Před tímto kamerovým systémem se nelze schovat. Sledování nové generace může začít.

Kamera Samsung: počítá osoby, vede statistiky

Chytré kamery na fotbalové chuligány - už se neschovají v davu

Tagy článku