Kancléřka Angela Merkelová má vážný problém kvůli uprchlíkům. Bavorsko chce podat ústavní stížnost

Kancléřka Angela Merkelová má vážný problém kvůli uprchlíkům. Bavorsko chce podat ústavní stížnost
Autor fotografie: YouTube/screenshot|Popisek: Angela Merkelová při projevu v Evropském parlamentu
04 / 11 / 2015, 11:30

AKTUALIZOVÁNO / Bavorská vláda trvá na ústavní žalobě proti federální vládě a kancléřce Merkelové. Němci se denodenně potýkají s realitou uprchlické krize a už nechtějí, aby jim vládla Merkelová.

Bavorská zemská vláda podle deníku Tagesspiegel pověřila bývalého ústavního soudce Uda Di Fabia, aby vypracoval posudek, který by se měl stát základem pro žalobu k ústavnímu soudu.

Politici v Mnichově jsou přesvědčeni, že současná uprchlická krize ohrožuje stabilitu Bavorska a omezuje možnosti fungování této spolkové země. Spolková vláda podle nich nedělá dost pro to, aby situaci Bavorska zlepšila. Zdroj: zpravy.idnes.cz

Blíží se konec "Mama Merkel"? Stovky trestních oznámení pro vlastizradu i rozdělená německá společnost

Německá kancléřka Angela Merkelová se v průzkumech veřejného mínění stále umísťuje daleko před svým nejbližším vyzyvatelem, socialistou Sigmarem Gabrielem. Přesto kritické hlasy poukazující na neudržitelnost situace sílí. V Leverkusenu se před několika dny volilo vedení místní CDU, ale hlavním tématem setkání byla přistěhovalecká vlna. „Každý den mi volá spoustu znepokojených členů strany. Obávají se, že nám v důsledku nekonečného přílivu migrantů vznikají obrovské náklady, s nimiž se nebudou politici schopni vyrovnat. 

Město Leverkusen přijalo téměř 3000 uprchlíků. Jejich počet je takový, že musí být ubytováni také ve starých školách nebo v mobilních kontejnerech. A brzy bude zapotřebí dopravit do města další kontejnery. „Situace je opravdu hrozivá. Pokud bychom měli někoho v Německu za to všechno obviňovat, byla by to zcela jistě Merkelová,“ cituje Handelsblatt vyjádření další členky CDU v Leverkusenu.

Další z místních členů říká, že počet lidí schvalujících kroky německé kancléřky se den ode dne snižuje. „Mnozí otevřeně říkají, že Merkelovou prostě už nechtějí,“ uvádí další člen místní CDU s dodatkem, že vláda se do řešení situace zapojila příliš pozdě a nedostatečně. „Mnozí uprchlíci sem přicházejí s nereálným očekáváním, což způsobila slečna Merkelová svým postojem,“ obviňuje kancléřku další člen CDU. Zdroj: parlamentnilisty.cz

 

10.10.2015 / Po pátečním jednání bavorské vlády padlo rozhodnutí, že pokud federální vláda okamžitě neučiní kroky k omezení přílivu žadatelů o azyl do Německa, potom ji Bavorsko požene k soudu. Informaci zveřejnila agentura Reuters.

Bavorští politici pokračují ve slovních útocích proti berlínské centrální vládě a hrozí, že vezmou věci do vlastních rukou, pokud se nezastaví příliv uprchlíků. Jenom za září vstoupilo do Německa odhadem více než 200.000 migrantů a drtivá většina práce přes rakouské hranice do Bavorska.

Bavorský ministr vnitra Joachim Herrmann mluvil na tiskové konferenci o "masivním a nekontrolovaného přílivu utečenců". Rovněž uvedl: "Dohodli jsme se, že v případě, že federální vláda co nejrychleji nepřijme účinná opatření, aby byl omezen pokračující proud žadatelů o azyl ... Bavorsko si vyhrazuje právo podat stížnost k Ústavnímu soudu."

Bavorský premiér Horst Seehofer sice tuto hrozbu přímo nezopakoval, nicméně uvedl, že podle platných dublinských pravidel musí migranti získat azyl v první zemi EU, kam dorazí, a toto nařízení není vůbec dodržováno a vymáháno. Seehofer, šéf Křesťansko-sociální unie (CSU), je už delší dobu "na kordy" s kancléřkou Merkelovou právě kvůli jejímu postoji k uprchlické krizi.

Rovněž němečtí euroskeptici vyzvali vládu, aby uzavřela hranice v místech, kde dochází k "divoké, nekontrolované imigraci". Zároveň žádají rychlé vyhoštění běženců buď do jejich vlasti, nebo do mezinárodně zřízených sběrných táborů ve třetích zemích.

Merkelová uvedla: "Problém je, že nemůžeme zavřít hranice, které jsou 3000 kilometrů dlouhé a naopak vidíme, co se stane, když se hranice uzavřou jako v Maďarsku. Lidé si najdou jiné způsoby, jak se dostat do EU."

Euroskeptická strana Alternativa pro Německo (AfD) chce na kancléřku Angelu Merkelovou podat trestní oznámení. Na Twitteru to oznámila předsedkyně strany Frauke Petryová. Podle AfD se kancléřka provinila proti azylovým zákonům, když v září dala najevo, že Německo přijme syrské běžence, kteří se do té doby zdržovali na území Maďarska.

Merkelová v září po dohodě s rakouským kancléřem Wernerem Faymannem umožnila, aby běženci, kteří se do té doby zdržovali v Maďarsku, přejeli přes rakouské území do Německa. Krátce předtím byla zveřejněna vnitřní směrnice Spolkového úřadu pro migraci a uprchlíky (BAMF), že německé úřady mohou rozhodovat o udělení azylu i těm lidem, kteří vstoupili do Evropské unie v jiném státě.

Mnoho běženců si tyto dvě informace vyložilo jako pozvání do Německa, kde očekávali snadné získání azylu. V září se tak v Německu zaregistrovalo rekordních 164.000 běženců. Celkový počet uprchlíků, kteří do země v září přišli, odhadují někteří politici na 270.000. (Zdroj: ceskenoviny.cz)

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.