"Až skončí válka, vrátíme všechny uprchlíky zpět do jejich vlasti," doufá Merkelová

&quote;Až skončí válka, vrátíme všechny uprchlíky zpět do jejich vlasti,&quote; doufá Merkelová
Autor fotografie: YouTube/screenshot|Popisek: Uprchlíci u rakouského Salzburku loni v létě
31 / 01 / 2016, 05:00

K Německu se přidalo i Rakousko, podle zprávy agentury APA chce rakouská vláda vyhostit do roku 2019 50.000 migrantů.

Kancléřka Angela Merkelová očekává, že váleční uprchlíci, kteří v Německu získají azyl, se později vrátí zpět do své vlasti.

Ochrana, která je jim poskytována v Německu na základě takzvané ženevské konvence je časově omezená na tři roky, uvedla kancléřka na sněmu zemské buňky své Křesťanskodemokratické strany (CDU) v Meklenbursku-Předním Pomořansku.

Merkelová: "Migrační krizi nemáme pod kontrolou"

Při vší snaze o integrace je nutné dát běžencům najevo, že v Německu získali pouze dočasný pobyt, uvedla Merkelová na sněmu v Neubrandenburgu na severovýchodě Německa. "Očekáváme, že se - až nastane v Sýrii mír, až porazíme v Iráku Islámský stát - se znalostmi, které jste u nás získali, vrátíte zpět do své vlasti," řekla. Podle šéfky spolkového kabinetu by se měla opakovat situace z 90. let, kdy po konci válek v Jugoslávii z Německa odešlo zpět na Balkán 70 procent válečných uprchlíků.

Německá vojenská letadla Transall C-160 budou deportovat až 200.000 neúspěšných azylantů

Ve snaze omezit počet migrantů, kteří do Německa přijdou v letošním roce, sází kancléřka především na boj s příčinami uprchlictví, užší spolupráci s Tureckem a důslednou ochranu vnějších hranic schengenského prostoru. Dlouhodobě usiluje o evropské řešení uprchlické krize včetně rozdělení uprchlíků mezi jednotlivé členské země Evropské unie. Ve čtvrtek se navíc špičky koaliční vlády dohodly na dalším zpřísnění azylového zákonodárství. Na seznam bezpečných zemí například nově přibudou Alžírsko, Tunisko a Maroko.

Unikly tajné plány EU na deportaci ekonomických migrantů

Podle kritiků Merkelové jsou ale opatření k omezení migrace stále nedostatečná. Před budovou, kde se konal sjezd zemské buňky CDU v Meklenbursku-Předním Pomořansku, dnes například demonstrovalo zhruba 200 příznivců pravicově populistické strany Alternativa pro Německo (AfD).

Zcela jiné řešení migrační krize než kancléřka Merkelová by si představovala předsedkyně AfD Frauke Petryová. Německé hranice je podle ní proti migrantům v případě potřeby třeba chránit i s nasazením střelných zbraní. 

Deportace uprchlíků z EU selhala. Odmítly je přijmout zpět africké země i Pákistán.

Rakouská vláda má podle zprávy agentury APA v plánu do roku 2019 vyhostit na 50.000 migrantů.

Rakouská vláda chce v příštích třech letech vyhostit na 50.000 migrantů. V plánu jsou zrychlená řízení o vyhoštění, uzavírání dohod o přijímání migrantů se zeměmi jejich původu i zvýšení kapacity zvláštních letů pro neúspěšné žadatele o azyl. Podle agentury APA to vyplývá z usnesení spolkového kabinetu z minulého týdne.

"Už teď patříme k zemím s nejvyšším počtem vyhoštěných cizinců," uvedla rakouská ministryně vnitra Johanna Miklová-Leitnerová s tím, že se Vídeň chystá dosavadní počty vyhoštěných ještě zvýšit.

Vláda spolkového kancléře Wernera Faymanna minulý týden rozhodla, že Rakousko letos přijme už jen 37.500 žadatelů o azyl a do roku 2019 jich má být celkem nejvýše 127.500. Na stejném jednání byla podle agentury APA přijata i další opatření, která se dostala na veřejnost dnes.

Rakousko vrací zpět stovky uprchlíků, kteří se vydávají za Syřany.

 

Tagy článku