Kancléřka Merkelová se překonává: Z Turecka do EU přesídlí dalších 400 tisíc syrských uprchlíků

Kancléřka Merkelová se překonává: Z Turecka do EU přesídlí dalších 400 tisíc syrských uprchlíků
Autor fotografie: YouTube/screenshot|Popisek: Uprchlíci na maďarské hranici 16.9.
30 / 11 / 2015, 01:00

Merkelová jednala pouze s významnými zeměmi EU, mezi nimiž ČR samozřejmě není. Nápady německé kancléřky jsou vskutku originální.

Evropská komise v prosinci navrhne, jak by bylo možné uskutečnit legální přesídlení syrských uprchlíků z Turecka do EU. Novinářům to po dnešním summitu EU-Turecko řekl předseda komise Jean-Claude Juncker. Zdůraznil přitom, že členské země unie by se na tomto plánu měly podílet na dobrovolném základě.

S nápadem přišlo Německo. Kancléřka Angela Merkelová o tématu před začátkem dnešního summitu jednala se svými partnery z některých významných zemí EU. Novinářům dnes řekla, že komise své návrhy představí do příštího řádného summitu unie, tedy 17. prosince. V německém tisku přitom v souvislosti s návrhem zaznělo číslo 400.000 lidí, kteří jsou nyní v uprchlických táborech v Turecku.

Tento "nejnovější" nápad Angely Merkelové je zřejmě zapříčiněn odporem Turecka k přijetí dalších uprchlíků ze Sýrie, jak jsme psali v článku "Turecko není "koncentrační tábor" vzkazuje turecký premiér Evropské unii". Turecký premiér po návštěvě německé kancléřky 19. října totiž oznámil, že "nemůže přijmout návrh německé kancléřky Merkelové na připojení k EU pod heslem "Dáme vám peníze a zajistíte, aby uprchlíci zůstali v Turecku."

Podle Junckera zatím zájem účastnit se nového projektu dalo najevo osm států. Český premiér Bohuslav Sobotka před novináři reagoval poznámkou, že Česko se hodlá soustředit na naplňování už dohodnutých kroků. "Nepřipravujeme se k tomu, že bychom tato schémata měli překračovat," poznamenal.

"Není to konečná skupina. Budou i další země, které se nejspíš budou chtít podílet," řekla novinářům německá kancléřka. Podle dostupných informací o nápadu mluvila s partnery ze zemí, které už nyní přijímají nejvyšší počty uprchlíků, tedy Rakouskem, Švédskem, Finskem, ale také s Belgií, Lucemburskem, Nizozemskem a Řeckem.

Diplomaté ale dávali v kuloárních rozhovorech najevo, že mezi zeměmi unie nepanuje pro věc příliš velké nadšení.

Na podobném plánu, ovšem v řádově nižších hodnotách, se země EU shodly už letos před prázdninami. Tehdy se dohoda týkala celkem 20.000 osob z táborů v Turecku, Jordánsku a Libanonu. Na ČR mělo připadnout 400 lidí.

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.