Kancléřka Merkelová: USA a Evropa by měly urychlit stabilizaci Libye
Schyluje se k vojenské intervenci v Libyi?
Hannover 25. dubna (ČTK) - Spojené státy a jejich klíčoví evropští spojenci chtějí urychlit stabilizaci Libye a učiní vše, aby tamní vládu národní jednoty podpořili při zvládání následků občanské války. Dnes to po setkání s představiteli USA, Francie, Itálie a Británie v Hannoveru prohlásila německá kancléřka Angela Merkelová, uvedla agentura DPA. Žádný konkrétní postup ale během vrcholné schůzky dohodnut nebyl.
Obamův největší omyl? Intervence v Libyi
Už začátkem března uvedl americký list The Wall Street Journal, že v Evropě vrcholí přípravy na úder proti radikálům z hnutí Islámský stát (IS) v Libyi. Listu to řekl velitel amerických speciálních jednotek v Africe Donald Bolduc. Koordinační centrum je podle něj v Římě.
Návštěvu amerického prezidenta Baracka Obama v dolnosaském Hannoveru využili Merkelová, britský premiér David Cameron, francouzský prezident François Hollande a italský premiér Matteo Renzi k neformálnímu summitu, jehož tématem byly mimo jiné boj proti terorismu, uprchlická krize či situace v Sýrii.
V případě Sýrie ale politici podle informací DPA o požadovaném posílení evropského zapojení nejednali. Vrcholná schůzka se nezabývala ani případným nasazením NATO proti pašerákům běženců u libyjských břehů. Merkelová to novinářům řekla s tím, že v této oblasti působí unijní námořní operace Sophia.
Při besedě v Bílém domě začátkem dubna se americký prezident Obama shodl s šéfem NATO Jensem Stoltenbergem, že Severoatlantická aliance by měla pomoci Libyi v boji s ozbrojenci Islámského státu a měla by se podílet na výcviku jednotek Iráku, Jordánska a dalších států, jež čelí útokům islamistů.
Velká Británie má "morální právo" vojensky zasáhnout v Libyi
Obama včera pozdě odpoledne návštěvu Německa ukončil a odletěl zpět do vlasti.
Tagy