Kancléřka Merkelová: USA a Evropa by měly urychlit stabilizaci Libye

Kancléřka Merkelová: USA a Evropa by měly urychlit stabilizaci Libye
26 / 04 / 2016, 09:15

Schyluje se k vojenské intervenci v Libyi?

Hannover 25. dubna (ČTK) - Spojené státy a jejich klíčoví evropští spojenci chtějí urychlit stabilizaci Libye a učiní vše, aby tamní vládu národní jednoty podpořili při zvládání následků občanské války. Dnes to po setkání s představiteli USA, Francie, Itálie a Británie v Hannoveru prohlásila německá kancléřka Angela Merkelová, uvedla agentura DPA. Žádný konkrétní postup ale během vrcholné schůzky dohodnut nebyl.

Obamův největší omyl? Intervence v Libyi

Už začátkem března uvedl americký list The Wall Street Journal, že v Evropě vrcholí přípravy na úder proti radikálům z hnutí Islámský stát (IS) v Libyi. Listu to řekl velitel amerických speciálních jednotek v Africe Donald Bolduc. Koordinační centrum je podle něj v Římě. 

Návštěvu amerického prezidenta Baracka Obama v dolnosaském Hannoveru využili Merkelová, britský premiér David Cameron, francouzský prezident François Hollande a italský premiér Matteo Renzi k neformálnímu summitu, jehož tématem byly mimo jiné boj proti terorismu, uprchlická krize či situace v Sýrii.

V případě Sýrie ale politici podle informací DPA o požadovaném posílení evropského zapojení nejednali. Vrcholná schůzka se nezabývala ani případným nasazením NATO proti pašerákům běženců u libyjských břehů. Merkelová to novinářům řekla s tím, že v této oblasti působí unijní námořní operace Sophia.

Při besedě v Bílém domě začátkem dubna se americký prezident Obama shodl s šéfem NATO Jensem Stoltenbergem, že Severoatlantická aliance by měla pomoci Libyi v boji s ozbrojenci Islámského státu a měla by se podílet na výcviku jednotek Iráku, Jordánska a dalších států, jež čelí útokům islamistů.

Velká Británie má "morální právo" vojensky zasáhnout v Libyi

Obama včera pozdě odpoledne návštěvu Německa ukončil a odletěl zpět do vlasti.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace