Kanibal Hojer: Prý zabil pět žen a dopadli ho na základě výpovědi duševně nemocného pacienta. Nebo bylo všechno jinak?

Kanibal Hojer: Prý zabil pět žen a dopadli ho na základě výpovědi duševně nemocného pacienta. Nebo bylo všechno jinak?
Popisek: Ladislav Hojer
25 / 04 / 2018, 18:30

Ladislav Hojer (15. března 1958 - 7. srpna 1986, Praha) byl sadistický sériový vrah a kanibal. Mezi lety 1978 až 1981 zavraždil 5 žen, jednu částečně snědl.

Byl zatčen v roce 1982v souvislosti s vyšetřováním vraždy Anny Š. (†51) u lávky v pražském Motole. K vraždě se původně přiznal duševně nemocný pacient. Spáchat ji však nemohl, protože v době činu byl za mřížemi. Věděl však velmi přesně, jak byla zavražděna, což byla dosud nezveřejněná informace. Nakonec se přiznal, že mu o vraždě vyprávěl Hojer, který mu prý dokonce ukázal i místo činu.

Hojer tvrdil, že to neudělal, pak se přiznal, pak to vzal zpátky. Na oděvu zavražděné byly údajně nalezeny částečky látky z jeho kalhot a jeho krevní skupina se shodovala se vzorky slina spermatu zajištěnými na místě činu.

psali jsme: Útěk z Alcatrazu: Papírové hlavy, pila, labyrint šachet a člun z pláštěnek. Zde nezbývá než smeknout. Vánoční pohlednice matce uprchlíků

Všechny Hojerovy vraždy měly společného to, že se k nim původně buď přiznal někdo jiný, nebo tu byl silný motiv někoho jiného. Jedna vražda (v Košicích) by bez Hojerova přiznání zůstala neobjasněna. Zvláštní je také rozptyl vražd – od Děčína do Košic, tedy přes celou tehdejší republiku. Některé spiklenecké teorie hovoří o tom, že Hojer mohl být českou obdobou amerického vraha Lucase, který se přiznal ke 100 vraždám, ač zřejmě nespáchal ani jednu.

Při objasňování a rekonstrukcích vražd Hojer navázal blízký vztah k vyšetřovateli Jiřímu Markovičovi, když ho považoval takřka za náhradního otce (oba rodiče mu zemřeli na rakovinu).

Svou první vraždu prý spáchal Hojer roku 1978 v Děčíně Evu R (†29) napadl v noci na břehu Labe, když se vracela z kina. Eva tu měla schůzku s milencem. Podle některých zdrojů se živila jako prostitutka. Neznásilnil ji, ale onanoval v křoví nad její mrtvolou. Z této vraždy byl podezřelý jak její manžel, tak milenec. Oba měli vratké alibi.

Druhou ženu Ivonu S. (†25) zavraždil Hojer roku 1980 v nočním vlaku z Prahy do Děčína. Tuto studentku medicíny posadil do vlaku její manžel, vojenský důstojník. Hojer byl v té době sám vojákem základní vojenské služby. Když odešla z kupé na toaletu, vnikl za ní a uškrtil ji její vlastní šálou. Pak nad ní masturboval. Případ doprovázejí záhadné sebevraždy podezřelých: nádražáka, v jehož bytě byly nalezeny novinové výstřižky případu a vzdáleného příbuzného zavražděné, který se na jejím pohřbu zhroutil a spáchal sebevraždu.

psali jsme: Vraždil podle filmu: Úchyl Roman Postl (†39) byl zastřelen uprostřed svého zrůdného plánu zabít SEDM lidí

Třetí obětí byla neznámá dívka (†25 - 35 let). Hojer jel v srpnu 1980 během své vojenské dovolené navštívit kamaráda do Košic. U přehrady napadl ženu, pozorující hladinu. Její mrtvolu ovázal drátem, zatížil kamenem a hodil do vody. Po činu si v nádrži ještě zaplaval. Totožnost této ženy je dodnes neznámá.

Čtvrtá vražda byla zvlášť odporná a Hojer po ní údajně ochutnal lidské maso. Ivanu M. (†18) si Hojer vyhlédl roku 1981, když se vracela z plesu místního zoo. V parčíku ji pobodal a uškrtil. Poté jí odřízl ňadra a genitál, které si odvezl domů. Tam prsa položil na desku stolu a svůj penis zastrčil do genitálu, který předem oholil. Asi po týdnu uvařil ostatky v osolené vodě a pokusil se je sníst s hořčicí a křenem. K vraždě se v dopise na rozloučenou doznal student z Jordánska před tím, než se neúspěšně pokusil spáchat sebevraždu. Později uvedl, že chtěl jen odvrátil pozornost od svých studijních neúspěchů.

Poslední, pátou, vraždu spáchal Hojer v roce 1981 nedaleko svého bydliště u můstku přes Motolský potok v Praze 5. Anna Š. (†51) se vracela z koncertu. Kvůli její dobré postavě ji považoval za mladší. Rozřízl jí nožem šaty a punčochy a znásilnil ji. Nakonec jí přetáhl punčochu přes hlavu a uškrtil ji. Hojer se s vraždou několikrát chlubil v hospodě, ale nikdo ho nebral vážně. K této vraždě se původně přiznal duševně nemocný pacient, který chodil do stejné hospody.

Hojer byl popraven 7. srpna 1986 v Pankrácké věznici. Před smrtí všechna svá přiznání odvolal.

 

Nepřehlédněte na Security magazínu:  Technologie  - nejnovější ,,vychytávky" ze světa vědy a techniky. Od futuristických zbraní až po bojové drony. S námi víte více

 

Autor: hop

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.