„Kanibalda“. Okamurův terorista měl vyhrožovat dozorci, že ho sní

„Kanibalda“. Okamurův terorista měl vyhrožovat dozorci, že ho sní
Autor fotografie: screenshot Události ČT|Popisek: Jaromír Balda
01 / 04 / 2023, 20:45

Přestože okresní soud v Nymburce již před více než dvěma lety podmínečně propustil přívržence Strany přímě demokracie Tomia Okamury Jaromíra Baldu, který byl odsouzený na čtyři roky vězení za teroristický útok na železnici, temné působení Baldy za mřížemi vylézá na světlo až nyní. Redakce SM přináší na prvního dubna detaily.

Balda nechvalně proslul tím, že ve strachu před migranty pokácel stromy na trati na Mladoboleslavsku, a stal se prvním člověkem odsouzeným v České republice za teroristický útok. Redakce Securitymagazin.cz měla možnost mluvit s jeho spoluvězněm z cely, který si však nepřál uvést jméno. „Balda od začátku vězení špatně snášel, plánoval, že až se dostane na svobodu, sní dozorce, se kterým se opakovaně hádal kvůli prkotinám, jako o špatně ustlaném prostěradlu, pozdním příchodům, cigaretám, atd. Mluvil podle mě zcela vážně, proto jsme mu hned změnili vězeňskou přezdívku ze Stromovouse na Kanibaldu,“ uvedl pro SM spoluvězeň.

Mluvčí Vězeňské správy informace redakce nepotvrdil, nicméně ani zcela nevyvrátil. Pan Balda se po celou dobu výkonu trestu choval vzorně a sklony kanibala v jídelně neprojevoval. Naopak dával přednost zcela bezmasým pokrmům, dokonce i pravidelném pátečním sushi dával přednost variantě s avokádem.“

První strom nastražil Balda počátkem června 2017 na koleje mezi Mladou Boleslaví a Bakovem nad Jizerou. Druhý porazil o necelé dva měsíce později mezi stanicemi Bezděz a Bělá pod Bezdězem. V okolí pokácených stromů po činu zanechal letáky se zvoláním "Alláhu akbar!" Další obdobné tiskoviny, v nichž se snažil špatnou češtinou vzbudit zdání, že je psali vyznavači islámu, rozesílal do schránek a rozvěšoval na veřejných prostranstvích. Tvrzení vězeňské správy nahrává i skutečnost, že soud nakonec Baldu pustil z dobré chování, které neneslo známky kanibalismu.

Tagy článku