Kapacita překročena o 700%: Americký letoun vyprostil z Kábulu místo 100 lidí rovnou 800

Kapacita překročena o 700%: Americký letoun vyprostil z Kábulu místo 100 lidí rovnou 800
Autor: USAF, volně k použití|Popisek: C-17 Globemaster
16 / 08 / 2021, 13:00

Ač se to může zdát neuvěřitelné, tak transportní letoun C-17 Globemaster z Kábulu odvezl 800 lidí. Přitom je stroj navržen, aby pojal pouze 102 vojáků s jejich vybavením.

Dramatické okolnosti provázejí toužebnou evakuaci mnoha Afghánců z letiště v Kábulu. Ti se snaží za každou cenu dostat z Afghánistánu, který byl rychle obsazen radikálním islamistickým hnutím Tálibán. Nicméně jak již média informovala, všechny komerční lety byly pozastaveny a zelenou dostala ke startu a přistávání pouze vojenská letadla.

Nyní se objevila zpráva, že americký transportní letoun C-17 Globemaster dokázal odvézt z horké afghánské půdy okolo 800 lidí, přitom uváděná kapacita stroje je pouhých 102 vojáků i s jejich vybavením. To znamená, že letoun v tomto případě překročil svou kapacitu o neuvěřitelných 700%.

C-17 startoval z Doverské letecké základny v Delaware a 800 pasažérů přepravil do bezpečí na leteckou základnu Al-Udeid v Kataru.

Na druhé straně i když má stroj již zmíněnou daleko nižší kapacitu, ve skutečnosti je schopn pojmout mnohonásobně více lidí. Když v roce 2013 na Filipíny udeřil mohutný tajfun, který si vyžádal přes 5 tisíc životů, převezl C-17 více než 670 lidí ohrožených přírodní katastrofou do bezpečí.

Zajímavé je srovnání s jiným americkým transportním letounem Lockheed C-5 Galaxy. Ten má přepravní kapacitu ,,pouze" 345 vojáků, a tak by měl mít rovněž velké problémy tolik lidí pojmout. 800 lidí převážel letoun C-5 Galaxy, který má oficiálně ještě menší kapacitu, nicméně to zvládl úspěšně, protože jeho prostorová kapacita je ve skutečnosti vyšší, než je uváděna.

 

/AKUALIZOVÁNO/ - Podle nejnovějších informací se na palubě amerického transportního letounu C-17 nacházelo ,,pouze" 640 lidí, uvedl server Defense One. Původní informace uváděly již zmíněný počet 800.

 

 

Zdroj: The Drive, Defense One

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace