Kapitulovala italská vláda před muslimy?

Kapitulovala italská vláda před muslimy?
Autor fotografie: Flickr.com|Popisek: muslim
07 / 02 / 2017, 18:00

KOMENTÁŘ

Italská vláda se rozhodla uzavřít s muslimskými organizacemi dohodu, v níž se zavazují tyto organizace zříci se násilí a jakýchkoliv forem terorismu. Itálie si pak od dohody slibuje především snazší integraci muslimů do většinové společnosti a přijetí jejích hodnot.

Důležitou otázkou ovšem je, zda-li dohoda závazná, respektive právně vymahatelná, pokud se nějaký ,,radikální" muslim v Itálii dopustí zločinu nebo v krajním případě třeba teroristického útoku? Bude smlouva automaticky zrušena a nastoupí represe, nebo se jen dohoda modifikuje a přizpůsobí aktuálnímu stavu?

Tato málo obvyklá smlouvá mezi vládou a muslimskými organizacemi je na bázi ,,gentlemanské dohody". A ty, jak známo, se docela často porušují. Italská vláda ji podepsala ze strachu z možných teroristických útoků. Nejedná se přímo o ,,kapitulaci" před muslimy, ale pouze o strach a obavy, že by Itálii mohl potkat osud Francie či Belgie

.Problém je v tom, že smlouva prostě nemá páky na to, aby jednotlivým muslimům vnutila její jednotlivé body, které by omezily jejich víru. Aby muslimové cítili, že je pro ně zkrátka dohoda zavazující.

A ještě jedna důležitá věc: pro některé muslimy (samozřejmě ne pro všechny) je násilí při prosazování víry věc zcela samozřejmá, přirozená. Budou i tito ,,radikální" muslimové smlouvu ctít? Obávám se, že nikoliv. Pokud muslim teoreticky spáchá teroristický útok, je absolutně jedno, jestli platí nějaká napsaná pravidla. Smlouva mezi vládou a muslimy je tak křehčí, než by se mohla na první pohled zdát.

 

psali jsme: 

Italská vláda uzavřela s místními muslimy ,,pakt o neútočení"

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.