Karanténa v bulharském uprchlickém táboře v Harmanli

Karanténa v bulharském uprchlickém táboře v Harmanli
Autor fotografie: Pixabay|Popisek: Ilustrační foto
24 / 11 / 2016, 07:15

3000 migrantů v uprchlickém táboře nedaleko bulharsko-tureckých hranic je v karanténě.

Uprchlické zařízení v Harmanli je v provozu řadu let, nyní však byla u 128 osob z celkového počtu tří tisíc diagnostikována závažná kožní onemocnění a virové infekce, včetně neštovic. Informaci dnes zveřejnil německý deník Die Welt.

 

 

Buharská média uvádějí, že panují obavy z propuknutí epidemie, ale současně vyloučila, že by se mohla rozšířit mimo tábor. Řada uprchlíků, kteří přišli do Bulharska přes Turecko pochází ze Sýrie, a server Breitbart upozornil na možnost šíření závažného kožního onemocnění Leishmaniózy - parazitického onemocnění, jehož přenos na člověka probíhá štípnutím bodavého hmyzu. Už v roce 2015 byly zaregistrovány případy onemocnění a následných úmrtí na územích ovládaných IS.

Celkem onemocnělo 91 mužů, 16 žen a 21 dětí. Většina pacientů byla afghánského původu (106), následují Syřané (12), Iráčané (8) a Íránci (1) Nejčastěji byla diagnostikována pyoderma (36), svrab (26), neštovice (18, především u dětí od 1 do 8 let), akutní virové infekce (15) a dermatitida. Podle závěrů odborníků byl zjištěn pouze jeden případ podezření z leishmaniózy, nicméně u kožní formy této nemoci nehrozí epidemiologické riziko. Zdroj: 24news.bg

 

Karanténa byla vyhlášena v reakci na protest bulharských nacionalistů, kteří měli obavy z toho, že by migranti mohli šířit nemoci a obtěžovat místní obyvatelé. Protesty se konaly v posledních týdnech po celé zemi, včetně Sofie, Jambolu nebo černomořského letoviska Varny.

Vzhledem k tomu, že byla uprchlíkům uzavřena tzv. Balkánská cesta, Bulharsko se stalo nárazníkovou zemí, kam dál proudí přistěhovalci z Turecka a Středního východu. Všechna přijímací střediska jsou v Bulharska naplněna a v zemi je přibližně 13 tisíc uprchlíků. 

 

Tagy článku