Káravý Zeman může ČSSD pomoci

Káravý Zeman může ČSSD pomoci
04 / 03 / 2019, 07:30

Na proběhnuvším sociálnědemokratickém sjezdu vystoupil s očekávaným projevem prezident Miloš Zeman. Mnoho sociálních demokratů nevědělo, co má od něho čekat. Nakonec však Zemanův projev může ČSSD v její nelehké situaci pomoci.

KOMENTÁŘ

Asi si všichni dobře pamatujeme okamžik, kdy Miloš Zeman zle zatápěl ,,sobotkovské" sociální demokracii. Bývalého premiéra Bohuslava Sobotku Zeman osobně nesnášel a památným hradním ponížením dal zdviženou holí ostentativně najevo, jak bývalým premiérem pohrdá.

Sobotka byl jedním ze sociálních demokratů, kteří si ,,dovolili" při neslavné prezidentské volbě v roce 2003 nezvednout ruku pro Zemana a ten od té doby prahnul po pomstě. Nicméně po odchodu bývalého předsedy vlády z politiky se zdá, že Zeman bude ,,politicky" vyvažovat poté, co se i díky paktu s ANO stal prezidentem ve druhém volebním období.

Na sjezdu ČSSD po obligátním kárání neúspěšných politiků prohlásil, že bude v eurovolbách volit právě sociální demokracii. A nemusí to být v tomto případě polibek smrti, protože mnoho voličů sociální demokracie volilo a volí současně i Zemana a považuje jej za levicového politika.

Prezident dal veřejně najevo své sympatie straně, z níž vzešel a kterou přivedl v roce 1998 do vlády. Vzhledem k tomu, že prezidentova popularita se i vzhledem k jeho některým neuváženým a zcela zbytečným krokům relativně slušná, mohli by z ní sociální demokraté těžit.

Je na druhé straně nabíledni, že sociální demokraté musejí navenek urovnat svůj vztah k Zemanovi, v čemž je sociální demokracie stále rozdělená. Mnoho sociálních demokratů totiž nemůže Zemana vystát, když poukazuje na to, že v minulém období ČSSD ve spojení s Andrejem Babišem škodil. Pokud však dojde k definitivnímu usmíření s prezidentem a ten, jak už jsme řekli, ve svém druhém funkčním období chce politicky vyvažovat i ve prospěch ČSSD, může to sociálním demokratům přinést politické benefity.

I přesto, jak se Zeman vůči ,,sobotkovské" sociální demokracii choval, by tak bylo politicky vhodné trvalé gesto smíření s prezidentem, neboť jeho hlavní nepřítel - Bohuslav Sobotka - z veřejného života odešel a ,,restart" vztahů s prezidentem by ČSSD mohl pomoci. V politice se totiž na nějaké resentimenty z minulosti nehraje a důležitý je momentální politický prospěch, čehož by mohli sociální demokraté nyní využít.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace