Karlova univerzita vítá na své půdě právo šaría. Máme tleskat svobodě bez hranic?
Popisek: muslimové
Na půdě staroslavné Univerzity Karlovy se dnes v poledne bude konat konference nazvaná Czech Republic and muslim countries
Na tom by nebylo nic tak zvláštního, jako spíš fakt, že konference nejspíše nebude kritickým, ale zřejmě pouze pozitivním pohledem na islám v jeho extremistické formě. Mezinárodního sympozia se totiž zúčastní i Organizace islámské spolupráce (Organization od Islamic Cooperation - OIC), která podle mnohých expertů podporuje radikální či extrémní formu islámu, jež zahrnuje mimo jiné i zavedení práva šaría do muslimských zemí.
Podstatný je rovněž fakt, že OIC neuznává lidská práva v takové formě, jak jsou kodifikována v české ústavě. Naopak uznává lidská práva formulovaná Káhirskou deklarací lidských práv v roce 1990, která jsou v každém svém článku omezena rámcem islámského právního systému šaría.
Mezi hlavními řečníky na konferenci je také kontroverzní britská spisovatelka Karen Armstrongová, která se dlouhodobě zabývá problematikou komparace světových náboženství včetně islámu. Armstrongová však ze svého titulu nepodrobuje světová náboženství kritickému a vědeckému zkoumání.
Kontroverzní spisovatelka je dnes spíše vyprofilovanou ,,ideologickou hlasatelkou", která se propůjčuje vybraným politickým či náboženským skupinám, které používají nekritické závěry Armstrongové ke svým cílům.
Z toho všeho logicky vyplývá, že konference se bude nést v duchu pouze jednoho politického, respektive náboženského směru prosazovaného OIC. Pod tímto ideologickým nátěrem se skrývá radikální (či extrémní) forma islámu, k níž se slavná Univerzita Karlova z nepochopitelných důvodů propůjčuje. I akademické svobody mají mít své meze, přes které nelze zajít. Tuto hranici však Univerzita Karlova bohužel v tomto případě překročila.
Tagy článku