Karlovarský kraj dá 15 milionů na zabezpečení svých škol

Karlovarský kraj dá 15 milionů na zabezpečení svých škol
Popisek: Ilustrační foto
06 / 11 / 2015, 16:15

Tomáš Koníček z odboru prevence ministerstva vnitra, ministerstvo chystá normu, která by měla popisovat základní zabezpečení škol. Má být hotova v prvním čtvrtletí příštího roku.

Karlovy Vary 6. listopadu (ČTK) - Karlovarský kraj dá 15 milionů korun na zabezpečení svých středních škol. Celkem 26 škol a školských objektů bude vybaveno technickými prostředky tak, aby byli chráněni žáci i pedagogové, řekl dnes novinářům hejtman Martin Havel (ČSSD). Kraj přitom do škol investuje z vlastních zdrojů, předbíhá tak i opatření připravované státem.

SBORNÍK a VIDEO z akce Konference BEZPEČNÁ ŠKOLA

Kraj si nechal zpracovat důkladnou analýzu zabezpečení všech svých škol. Z ní pak vyplynou potřebná opatření v každé z nich. "Některý objekt je moderní a potřebuje toho relativně málo, jiný je zastaralý a potřebuje toho hodně. Jde například o kamerový systém, senzory, elektronické zabezpečovací zařízení, ale především režimová opatření, která se týkají pohybu osob, vstupu do školy, přesunu mezi budovami a podobně," popsal hejtman.

Kraj se přitom rozhodl nenechat zabezpečení na samotných školách, ale základní zabezpečení v nich vybudovat sám. S řediteli školy bude jen konzultovat potřebná režimová opatření.

Jak dnes řekl novinářům Tomáš Koníček z odboru prevence ministerstva vnitra, ministerstvo chystá normu, která by měla popisovat základní zabezpečení škol. Má být hotova v prvním čtvrtletí příštího roku. Nebude sice závazná, ale například při rekonstrukci budov bude moci zadavatel požadovat splnění normy. Opatření, která připravuje Karlovarský kraj, jsou přitom v souladu s připravovanou normou.

Ačkoli se na středních školách v Karlovarském kraji nestal v poslední době žádný závažný incident, podle Havla kraj reaguje jak na růst sociálního napětí, tak i například na tragickou událost ve Žďáru nad Sázavou, kde psychicky nemocná žena napadla studenty a jednoho zabila.

Dojde k dalšímu krvavému útoku ve škole? S největší pravděpodobností ano

Podle analýzy krajských středních škol mají v současné době lepší zabezpečení hlavně moderní, nové školy, například sokolovská integrovaná střední škola, ostrovská průmyslovka nebo sokolovské gymnázium, kde je možné se do budovy dostat jen s čipovou kartou nebo po předchozím ohlášení se zvonkem u dveří.

Naopak starší objekty, které mají mnoho vstupů, jsou na tom z pohledu bezpečnosti hůře. I ty by ale od příštího školního roku měly mít srovnatelné zabezpečení. V další etapě by se kraj chtěl podobně zaměřit i na svá sociální zařízení, dodal hejtman Havel.

Psali jsme také:

Deset doporučení k zlepšení bezpečnosti škol

Pokyny ke stanovení úrovně zabezpečení škol

Austrálie financuje bezpečnostní strážce ve školách

Bezpečnost ve školách - jak dál? Řešení existuje

ASIS CZ - diskuze o bezpečnosti škol u kulatého stolu

Dojde k dalšímu krvavému útoku ve škole? S největší pravděpodobností ano

Bezpečnost škol po útoku ve Žďáru nad Sázavou

Kolik duševně nemocných se může změnit ve vraždící monstra?

Bavorská střední škola vsadila na komplexní zabezpečovací a poplachový systém firmy BOSCH

Axis kamery pomohly České zemědělské univerzitě zlepšit bezpečnost

Jak zabezpečit školy proti vstupu nezvaných návštěvníků

Entry přístupový systém...aneb konec školníků v Čechách

 

Tagy článku