Kolínský karneval: Nepřevlékejte se za džihádisty!

Kolínský karneval: Nepřevlékejte se za džihádisty!
Autor fotografie: Wikimedia|Popisek: Ilustrační foto
04 / 02 / 2016, 13:00

Dnes, přesně v 11 hodin, 11 minut a 11 sekund byl v Kolíně nad Rýnem zahájen tradiční karneval. Letos se však koná za mimořádných bezpečnostních opatření a policie varuje lidi, aby se nepřevlékali za teroristy ani nenosili žádné atrapy zbraní.

Ačkoli se v souvislosti se silvestrovskými sexuálními útoky hovořilo o tom, že se karnevaly letos v Německu snad ani nebudou konat, na více místech v zemi dnes začal masopust. Také jeden z nejznámějších v Kolíně nad Rýnem je od dnešního dopoledne v plném proudu. Karneval má tradici již od roku 1827 a účastní se ho desítky tisíc lidí. Letošní akce se ale neobešla bez mimořádných bezpečnostních opatření, včetně zvýšeného počtu policistů v ulicích. Těch by mělo být během masopustního veselí nasazeno celkem až 2800.

Běženci v uprchlických táborech prý dostali speciální "školení" ohledně toho, jak to během karnevalu chodí. Pro ženy je ale pro jistotu vyhrazena bezpečná zóna u kolínské katedrály, kam se mohou uchýlit v případě sexuálního obtěžování.

Obavy však nepanují jen z možných ataků na ženy, ale také z teroristických útoků. V Německu, v souvislosti možná právě s nadcházející dobou karnevalů, policie pozatýkala několik islamistů.

Policie v Kolíně nad Rýnem proto důsledně varovala případné vtipálky, aby se nepřevlékali do masek, které by jakkoli připomínaly džihádisty. Lidé si nemají brát ani žádné atrapy zbraní.

"Hračky by mohly být zaměněny za skutečné zbraně, což může vyústit ve střet s policejními složkami," řekl v televizi N24 mluvčí policie v Kolíně nad Rýnem Christoph Gilles.

Policie v Mönchengladbachu vydala specifické varování, že nebude tolerovat napodobeniny opasků s výbušninami.

Tagy článku