Kasař Nezmar: Jak prchal policii po zasněžených střechách. Zavřeli ho s Romy v táboře v Letech. První lupič, který si nechal udělat plastiku

Kasař Nezmar: Jak prchal policii po zasněžených střechách. Zavřeli ho s Romy v táboře v Letech. První lupič, který si nechal udělat plastiku
Popisek: Josef Koudela
01 / 03 / 2018, 18:00

Neprávem zapomenutý hrdina, kasař, český „Robin Hood“, který všem bral a ženám dával – kradené šperky, peníze nebo i pohlednice zaslané z místa činu. Šikula. Jmenoval se Josef Koudela, řečený Nezmar.

Vyloupil 200 pokladen a sejfů, ve 30. - 50. letech ho stíhaly dvě generace kriminalistů. Falešný hrdina odboje, který jako první český lupič podstoupil plastickou operaci obličeje.

V roce 1924 vyšetřovala policie sérii loupeží. U případu vyloupení kasy firmy Blecha se poprvé setkala s prací největšího českého kasaře své doby Josefa Koudely. Zmizelo přes 100 000 korun, tedy suma, která se v dnešním přepočtu pohybuje v řádech milionů.

psali jsme: Vězeň Roztočil se k útěku dostal náhodou, vše naplánoval předem jeho moudřejší kolega. Útěk v bedně byla rána na jistotu

Šlo o profíka. Žádné otisky, nic. Mistrovská práce. Policie byla bezradná. Pak se ale ozval obchodník s lihovinami Antonín Novotný z Biskupského dvora, že za ní přišla jakási ženština Božena Šťastná z Karlína, kopula si láhev vína a chtěla vyměnit dvacetikoruny „za větší“. Z šátku vytáhla 120 dvacetikorun (tedy 2 400 korun) s tím, že si pro ty „větší“ přijde zítra její manžel. Hospodský Novotný to však nahlásil.

Policie záhy vypátrala, že ke Šťastným z Karlína dochází jakýsi Koudela, zvaný Nezmar, toho času kasař. A spadla klec.

Svůj čin u soudu Koudela zdůvodňoval tím, že se chtěl pomstít, protože si jeho sestra vzala policejního strážníka. Dostal čtyři roky těžkého žaláře zpřísněného „čtvrtletním půstem a tvrdým ložem“.

Božena Šťastná, která se obhajovala tím, že byla pod sugestivním vlivem Koudely, dostala za podílnictví čtyři měsíce.

Po propuštění se letech 1927–1929 z Koudely stala kasařská legenda. Šly po něm desítky policistů a kriminalistů. Bez úspěchu. Byl známý tím, že část lupu vždy věnoval ženám, manželce, milenkám, prostitutkám. Nakonec ho chytli. Za dopadení přímo při činu dostal dalších sedm let. Věznici v Kartouzích opustil až začátkem roku 1940.

psali jsme: Mistr převleků Pavel Němeček utekl eskortě za pomoci svého milence autem a policejním majáčkem

Další kasu udělal v Praze na Starém Městě o Vánocích. S taškou s lupem prchal přes zasněžené střechy, ale uklouzl. Poté ho deportovali na 18 měsíců nucených prací do pracovního tábora v Letech, což je tábor, o kterém se nyní mluví v souvislosti s romským památníkem.

Není známo, zda Koudela jako jeho cikánští kolegové pracoval v lese pro rod Schwarzenbergů (Karlovi byly tehdy čtyři roky). Jisté je, že uprchl.

Podle dobových svědectví se „proboural“ zdmi cely, ale dnes již víme, že tábor nebyl střežen, proto se nebylo třeba nikam probourávat. Stačilo se nevrátit z návštěvy hospody v Letech. Koudela uprchl právě včas. Záhy v táboře vypukl tyfus, a oblast byla uzavřena (karanténa).

Koudela po útěky z pracovního tábora Lety podstoupil plastickou operaci obličeje. Nechal si změnit nos a speciální zubní protézy, které mu po nasazení změnily tvar brady. Také začal nosit brýle.

Pak ho zase chytli. A protože se u něj našla zbraň a byla válka, byl Koudela 14. dubna 1945 odsouzen k trestu smrti. Hned 5. května 1945 však vypuklo Pražské povstání a byly otevřeny brány Pankrácké věznice. Koudela se tak ocitl v hloučku s mnoha vlastenci, kteří pracovali v odboji. 

Ještě po válce se věnoval svému řemeslu kasaře, protože nic jiného tak dobře neuměl. Byl několikrát zadržen a uvězněn. Zemřel v zapomnění neznámo kde.

Nepřehlédněte na Security magazínu: Technologie - nejnovější ,,vychytávky" ze světa vědy a techniky. Od futuristických zbraní až po bojové drony. S námi víte více

 

Autor: hop

Tagy článku