Kasaři ukradli z trezorů cennosti, škoda za 1,5 milionu korun

Kasaři ukradli z trezorů cennosti, škoda za 1,5 milionu korun
Autor fotografie: Policie ČR– KŘP Pardubického kraje|Popisek: Trezoroví fantomové dopadeni
30 / 03 / 2015, 08:30

Policie dopadla kasaře, kteří řádili po celé republice.

Kriminalistům Pardubického kraje společně s jejich kolegy z Vysočiny a kraje Královéhradeckého se po dlouhodobější spolupráci podařilo odhalit pachatele, kteří se vloupávali od května roku 2014 do současné doby, na území krajů Pardubického, Vysočina, Plzeňského, Královéhradeckého a Jihočeského převážně do objektů zemědělských družstev.

Středem jejich zájmu se stávaly trezory, které na místě násilně otvírali a poté zcizovali finanční hotovost v nich uloženou. Bez povšimnutí však nezůstávaly ani v trezorech uložené platební karty, v kancelářích se nacházející notebooky, mobilní telefony, motorová pila, vrtačka, ale například i kávovar.

V jednom případě byla odcizena i krátká střelná zbraň s náboji a dalekohledem. Zlodějům se zalíbily i kovové modely malých traktorů, ale nepohrdli ani lahví whisky zn. Canadian. V místech, kde řádili, po nich kromě poškozených trezorů, zůstávala spoušť v podobě mnoha poškozených oken, zabezpečovacích zařízení a vypáčených či vykopnutých dveří.

Kasaři

Škoda na odcizených finančních hotovostech a dalších věcech, společně se škodou způsobenou poškozením, kterou při svých 23 nájezdech pachatelé způsobili, se vyšplhala skoro k jednomu a půl milionu korun.

Počátkem tohoto týdne se našim kriminalistům podařilo zadržet dva podezřelé muže ve věku 39 a 47 let, jednoho z Orlickoústecka a druhého z Prahy, kteří mají za sebou bohatou trestní minulost.

Oba muže vyšetřovatel obvinil ze zločinu krádeže spáchaného ve spolupachatelství, přečinu poškození cizí věci a přečinu neoprávněného opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku. Starší z obviněných se bude navíc ještě zodpovídat z přečinu nedovoleného ozbrojování a přečinu maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání. Tento muž byl totiž 13. února letošního roku kontrolován v odpoledních hodinách policejní hlídkou na Orlickoústecku, přičemž policisté zjistili, že řídil vozidlo, přestože měl soudem vysloven zákaz činnosti spočívající v zákazu řízení motorových vozidel na dobu dvou let, tj. do 26. 2. 2016.

Vyšetřovatel podal na oba obviněné podnět a následně i státní zástupce návrh na vzetí do vazby. Tento návrh soudce akceptoval a oba ve vazbě skončili. Staršímu z mužů hrozí, vzhledem k tomu že se měl dopustit všech 23 skutků, trest 2 – 8 let odnětí svobody, mladšímu pak o tři roky méně.

Tisková mluvčí policie Pardubického kraje

Také jsme psali:

Inteligentní trezor - řešení ochrany cenností i jejich majitele

Vloupání do rodinného domu se vydařilo - majitel přišel o více než milion korun

Kde v ČR se musíte nejvíc bát o své zdraví, život i majetek

Nárůst krádeží vloupáním do rodinných domků, drogové, majetkové i hospodářské kriminality

V loňském roce došlo k nárůstu trestné činnosti

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.