Kataláncům končí ultimátum; musí říct, zda vyhlásili nezávislost

Kataláncům končí ultimátum; musí říct, zda vyhlásili nezávislost
16 / 10 / 2017, 07:30

Dnes v 10:00 SELČ vyprší ultimátum, které dal minulý týden španělský premiér předsedovi katalánské regionální vlády. Mariano Rajoy Carlese Puigdemonta ve středu vyzval, aby se jasně vyjádřil, zda vyhlásil ve svém úterním projevu v katalánském parlamentu nezávislost svého regionu, či nikoliv.

Pokud by Puigdemontova dnešní odpověď zněla "ano", má podle Rajoyova ultimáta Barcelona do čtvrtečních 10:00 SELČ čas na to, aby své snahy o nezávislost ukončila a vrátila se k respektování španělské ústavy.

Podle španělských médií se vláda v Madridu už rozhodla, že v případě pokračujících snah katalánských separatistů o vyhlášení nezávislosti aktivuje článek 155 ústavy, který umožňuje zbavit regionální vládu moci. Ústřední vláda by mohla také rozpustit katalánský parlament a převzít kontrolu nad místními úřady.

Španělský ministr vnitra Juan Ignacio Zoido o víkendu varoval, že za přijatelnou bude dnes Madrid považovat jen jasnou odpověď "ano či ne".

V nedělním vystoupení na ceremonii k uctění katalánského politika popraveného režimem diktátora Franciska Franka v roce 1940 Puigdemont nenaznačil, jakou odpověď se dnes chystá madridské vládě dát.

 

Zdroj: ČTK

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace